Melyik kocsinak nagyobb a tömege? Hányszorosa a másik kocsi tömegének?


Összenyomott rugóval szétlökettünk két kiskocsit. Rövid idővel a szétlökés után megjelöltük mindkét kocsi helyét. Az egyik a szétlökés óta eltelt idő alatt s1 = 18 cm, a másik s2 = 27 cm utat tett meg.


Kérlek, segítsetek a feladat megoldásban!



2014. okt. 7. 22:55
 1/4 anonim ***** válasza:
behelyeteítesz a lassulási képletbe...
2014. okt. 7. 23:17
 2/4 A kérdező kommentje:
melyik képletbe?:S
2014. okt. 7. 23:40
 3/4 Tom Benko ***** válasza:

s=\frac{at^2}{2}

F=ma

Ezeket összeveted.

2014. okt. 8. 07:28
 4/4 anonim ***** válasza:

Frászt. Nem kell itt semmilyen lassulási képlet. Az utak különbözősége a szétlökés utáni sebességek különbözőségére utal. A kocsik lassulását itt most nem kell figyelembe venni, merthogy nem is tudnád: sem az eltelt időt, sem a lassulás mértékét, sem a kezdeti sebességet nem tudod, ezért erről nem is tudnál semmit mondani.


Viszont az utak aránya, ami 18/27=2/3, megyegyezik a sebességek arányával. Azok pedig az impulzusmegmaradás miatt fordítottan arányosak a kocsik tömegével. Tehát a gyorsabb kocsinak kisebb a tömege, a lassabbnak nagyobb. Méghozzá 3/2-szerese a kisebb tömegűnek, mivel


m1*v1 = m2*v2, azaz


m1/m2 = v2/v1.


Vagyis ha v1/v2 = 2/3, akkor m1/m2 = 3/2.

2014. okt. 8. 11:38