5szorozva(2-3x) - 3szorozva(x-1)=3-(x+7)


Elvileg ez így néz ki felbontva:


10-15x-3x+3=3-x-7


A kérésem annyi, hogy itt a szorzástól miért lesz a 3szor(x-1)-ből 3x+3? Nem igazán világos, ráaásul találtam egy oldalt is, ahol azt írják, hogy nem változik szorzástól az előjel, viszont visszaellenőrizve a feladatot, csak úgy jó, ha megváltozik. Miért változik?


Amiért nem értem:


3szor(x-1)=

x legyen mondjuk 5

5-1=4

4szer3= 12


míg ha változik az előjel:

3x+3=15+3=18



2014. okt. 17. 20:18
 1/7 anonim ***** válasza:

-3 -mal szorzod az (x-1) -et.

Ha mínusszal szorzol, akkor az előjelek "átfordulnak".


-3 * x + (-3)*(-1) = -3x+3 lesz.


Úgy is el lehet végezni, ha előbb csak 3-mal szorozzuk be a zárójelet:


-3*(x-1) = -[3(x-1)]= -(3x-3) = -3x+3



Tényleg úgy néz ki felbontva ahogy írod.

2014. okt. 17. 20:30
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem 3x+3 van, hanem -3x+3, és ha negatív számmal szorzol, akkor az előjel mindenképp az ellentettjére változik.
2014. okt. 17. 20:31
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi.


Azért nem tiszta ez egyébként, mert nem egy mínusz számot adunk hozzá, hanem egy plusz számot vonunk ki. (Ami gyakorlatilag ugyanaz, de formálisan mégsem.) Tehát az a mínusz 3 valójában plusz, szóval szerepelhetne így is, nem: -(+3)szor(x-1)?

2014. okt. 17. 20:43
 4/7 anonim ***** válasza:
A zárójelet jól bontottad fel, viszont az összevonásod hibás.
2014. okt. 17. 20:44
 5/7 A kérdező kommentje:
Hol?
2014. okt. 17. 20:45
 6/7 A kérdező kommentje:
Itt csak felbontás van.
2014. okt. 17. 20:46
 7/7 anonim ***** válasza:

"Tehát az a mínusz 3 valójában plusz, szóval szerepelhetne így is, nem: -(+3)szor(x-1)?"


Igen a -3-al való szorzás mindig felírható úgy, hogy -1 * (+3)


És megteheted azt, hogy előbb elvégzed a +3-as szorzást és az eredményt szorzod (-1)-el.


Pont ezt csináltam itt:



-3*(x-1) = -[3(x-1)]= -(3x-3) = -3x+3

2014. okt. 17. 21:35