Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Csokonai Vitéz Mihály A...

Csokonai Vitéz Mihály A Tihanyi Ekhóhoz stílusa? költői eszközök?

Figyelt kérdés

2014. okt. 19. 15:04
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A műfaja elegiko-óda, stílusa (szerintem) preromantikus. Invokációval kezdődik, a lírai én a Visszhangot személyesíti meg (a 18-19. század költői gyakran az antikvitáshoz fordultak, a természeti elemek megszemélyesítése pedig a korai görög mitológiából ered).


Gyakoriak a metaforák (elpusztúlt reményén sír a szív) és az exclamatio (harsogjátok jajjaim), az indulatszavak. A felkiáltásokat a vers második felében költői kérdések követik (hogy vagy most te, áldott lélek). Az ismétlés (pl. 'Egy magános árva szív') célja a nyomatékosítás, az allúziók a felvilágosodás nagy alakjait (pl. Rousseau) idézik meg.


Az első hét strófa a probléma felvetését, az utolsó három a megoldást tartalmazza. A lírai én elidegenedése a 18-19. század polgári felvilágosodásának kísérőjelensége, gyakori trópus a költő-géniusz, aki nem találja helyét az iparosodó, magányossá váló világban, ezért szakít a társadalommal (a legtöbb negatív értéktartalmú jelző a társadalomra vonatkozik), és inkább a vad, zabolátlan természetben keres megnyugvást. Ez a Sturm und Drang és Goethe Wilhelmmeisterének tradíciójába illik.

2014. okt. 19. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :DD
2014. okt. 19. 15:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!