[link]
2014. okt. 24. 13:19
 1/7 anonim ***** válasza:
0ával nem lehet osztani annyi a feltétel
2014. okt. 24. 13:34
 2/7 anonim ***** válasza:
Aztán fel kell írni a számlálót és nevezőt is gyöktényezős alakban, majd az egyik gyöktényező csodák csodájára ki fog esni.
2014. okt. 24. 13:36
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem tudom megcsinálni
2014. okt. 27. 15:31
 4/7 anonim ***** válasza:
Az megvan, hogy egy másodfokú egyenlet gyökeit hogyan kell megkeresni?
2014. okt. 27. 15:39
 5/7 anonim ***** válasza:
*kifejezés… (Arra gondoltam, hogy ne egyenletet írjak.)
2014. okt. 27. 15:40
 6/7 A kérdező kommentje:
igen
2014. okt. 27. 15:41
 7/7 anonim ***** válasza:

A törtek számlálójában és nevezőjében másodfokú kifejezések vannak. Ezeknek keresd meg a gyökeit.


Például az 2*x^2 - 4*x - 30 kifejezésnek a gyökei 5 és -3.

Ha ez a nevezőben van, akkor egyből megvan az értelmezési tartomány, hiszen ez az x = 5 és x = -3 helyeken 0, amivel nem lehet osztani, így nem lehet egy tört nevezőjében sem. Tehát a tört mindenhol értelmes, kivéve ezen a két helyen, az értelmezési tartomány az R\{5, -3} halmaz (azaz a valós számok halmaza, mínusz ez a kételemű halmaz).


A másik, amiért jó, ha megtalálod a gyököket, hogy ezekkel fel tudod írni a kifejezést szorzat alakban:

2*x^2 - 4*x - 30 = 2*(x - 5)*(x + 3).

A zárójelek elé az x^2 együtthatóját kell írni, és a két zárójelbe pedig x-ből kivonva a gyököket. (Ugye x - (-3) = x + 3). Ezt hívják amúgy gyöktényezős alaknak. Ezt kell beírni a számlálóba és a nevezőbe minden törtnél, és akkor majd meglátod, hogy lehet egyszerűsíteni.

2014. okt. 27. 15:50