Hogyan kellene kiszámolni?

Figyelt kérdés
Két összekötött test az asztalon nyugszik. Az asztal széléhez közelebbire vízszintesen kötelet kötünk, majd arra csigán keresztül egy 2.3 kg tömegű testet akasztunk. Mekkora nagyságú erő ébred a csigán átvetett kötélben, ha az asztal széléhez közelebbi test tömege 3.1 kg, a másiké 3000 g? (A kötél nyújthatatlan.)
2014. okt. 24. 14:38
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

Kell egy ábra a testekre ható erőkkel:

[link]

Ilyen erőket kell berajzolni:

- súlyerő

- nyomóerő (ha a test az asztalon fekszik)

- tartóerő (ha kötél tartja)

- húzóerő (ahol a kötél húzza)

- súrlódás (ha van)


Jelen példában az m₁ (középső) tömegre ezek hatnak:

- G₁ súly

- N₁ nyomóerő

- K₁ húzóerő balra, az m₁ és m₂ közötti kötél ekkora erővel húzza vissza

- K₂ húzóerő jobbra, a csiga felől a kötél ekkora erővel húzza

- S₁ súrlódás (bár a példa nem említi, ezért ez bizonyára nulla)


m₂-re hasonló erők hatnak.


m₃-ra pedig:

- G₃ súly

- K₃ tartóerő


A csigára ható erőket is berajzoltam:

- K₃ húzóerő lefelé

- K₂ húzóerő balra


A csigának nincs megadva a tömege, bizonyára nulla. Az azt jelenti, hogy K₃=K₂ kell legyen, hogy az eredő forgatónyomaték nulla legyen. (Ha nem nulla lenne, akkor a nulla tömegű csiga végtelen gyorsulással kezdene pörögni.) Ezt nem biztos, hogy tanultátok már ilyen magyarázattal, lehet, hogy csak azt tanultátok, hogy a kötélerő mindenhol ugyanakkora. Valójában az a magyarázat, hogy nullának vesszük a kötélnek is a súlyát meg a csigáét is.


A kötélre ható erőket nem rajzoltam be, csak a testekre ható erőket. Persze a kötélerő megegyezik a testre ható húzóerővel (erő-ellenerő).


A kötéldarabok két végén az erők azonosak kellenek legyenek (megint csak azért, mert a kötél tömegét elhanyagoljuk). Eleve azonos betűkkel is jelöltem ezért a kötél két végén az erőket. Persze csak a nagyságuk azonos, az irányuk nem.


Azt is lehet kapásból tudni, hogy G₁=N₁ és G₂=N₂, hiszen függőlegesen nem fog elmozdulni m₁ és m₂, függőlegesen a rájuk ható erők eredője nulla kell legyen. Ezért nem is lett volna fontos ezeket az erőket berajzolni, de mégiscsak jobb így...


Még egy dolgot kellett volna belerajzolnom az ábrába: az asztal fölött egy jobbra mutató 'a' gyorsulás-vektort. Ugyanis ha nincs súrlódás (vagy nem elég nagy a súrlódás), akkor az egész rendszer (mindhárom test) egy közös 'a' gyorsulással gyorsulni fog. m₁ és m₂ jobbra, m₃ pedig lefelé. Tehát m₃ mellé egy lefelé mutató 'a' vektort kellett volna rajzoljak.

Azért azonos mindhárom test gyorsulása, mert a kötelek nem nyúlnak meg.


Ennyi volt a rajz.


Utána már csak fel kell írni minden egyes testre Newton második törvényét, vagyis azt, hogy F=m·a, ahol F a testre ható eredő erő.


K₂ - K₁ - S₁ = m₁·a

K₁ - S₂ = m₂·a

G₃ - K₃ = m₃·a


Kész, most már csak meg kell oldani az egyenletrendszert. Mivel K₃ = K₂, ezért 3 ismeretlen van (K₁, K₂ és a) az mind kijön a 3 egyenletből.

2014. okt. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!