A félkör alakú pinceablakunkra rácsot tettünk. A rács 4 függőleges rúdból áll. A 4 függőleges rúd egymástól és az ablak átmérőjének két végpontjától egyaránt egyenlő távolságra helyezkedik el. Milyen magas az ablak, ha a rövidebb rudak hossz 24 cm?


2014. nov. 2. 15:57
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A 4 rács az ablakpárkányt (körív átmérőjét) 5 egyenlő szakaszra osztja.


Képzelhetünk egy kisebb derékszögű háromszöget, aminek függőleges befogója a 24 cm-es rúd, másik befogója a vízszintes párkány 1/5-része, azaz 1/5 átmérő. (A 24 cm-es, szélső, rövidebb rúd alsó vége és az átmérő végpontja közt van.)


Képzelhetünk egy nagyobb derékszögű háromszöget, aminek függőleges befogója egy sugár (a vízszintes ablakpárkány és az ív legmagasabb pontja közt van), vízszintes befogója is egy sugár (az ablakpárkány középpontja és az átmérő végpontja közt van.)


A kisebb derékszögű háromszög vízszintes befogója az átmérő 1/5 része. Az átmérő 2*sugár, tehát a 2*sugár 1/5 része.


A sugarat jelöljük a megszokott „r”-rel.


Az arányosság alapján a kis háromszög vízszintes befogója (2*r*1/5) úgy aránylik a nagy háromszög vízszintes befogójához (r), ahogyan a kis háromszög függőleges befogója (24 cm) aránylik a nagy háromszög függőleges befogójához (r).


(2*r*1/5)/r=24/r

(2/5*r)/r=24/r

2/5=24/r

2/5*r=24

r=24/(2/5)

r=24*5/2

r=12*5

r=60


Az ablak magassága (az ív legmagasabb pontjának távolsága a vízszintes párkánytól) 60 cm.

2014. nov. 2. 18:43
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm :)) sokat segítettél !
2014. nov. 2. 20:45