Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen mássalhangzótörvények...

Milyen mássalhangzótörvények érvényesülnek az alábbi szavakon?

Figyelt kérdés

ezt, megfogalmazott, alátámasztja, növekedj, lélekben, tanulj, életben, képezd, kövesd, viselkedésben, önfegyelmezésben, törekedj, állj, imádkozik, adj, megállsz, szeresd, mondj, szerezz, gondolj, adtak



És mi a különbség az összeolvadás és azt írásban jelöletlen teljes hasonulás között?

Előre is köszönöm a válaszokat! :D



2014. nov. 8. 15:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

A különbség az, hogy az írásban jelöletlen hasonulás esetében egy hang a mellette lévő hangra változik át a kiejtés során, míg összeolvadásnál egy teljesen új, harmadik hang alakul ki.


Például:


Írásban jelöletlen teljes hasonulás: állj, éljen, teljes.

Minden szóban a j melletti betűt is j-nek ejtjük.

Vagy "egészségedre" -> az sz is s-re változik.


Hasonulás: "tanítja" -> taníttya-nak ejtjük, tehát a T és a J-ből egy TY lett, egy tök új betű.

Vagy "adsz" és "egyszer", minden betű c-re változik (acc, eccer).


És akkor a szavak:


Ezt: zöngésség szerinti részleges hasonulás (z->sz)

Megfogalmazott: zöngésség szerinti részl. has. (g->k)

Alátámasztja: összeolvadás (t+j->ty)

Növekedj: összeolvadás (d+j=ggy)

Lélekben: zöngésség szerinti rész.. has. (k->g)

Tanulj: írásban jelöletlen teljes has. (lj->jj)

Életben: zöngésség szerinti részl. has. (t->d)

Képezd: zöngésség szerinti részl. has. (z->sz)

Kövesd: zöngésség szerinti részl. has. (s->zs)

Viselkedésben: zöngésség szerinti részl. has (s->zs)

Önfegyelmezésben: zöngésség szerinti részl. has (s->zs)

Törekedj: összeolvadás (dj->ggy)

Állj: írásban jelöletlen teljes has. (llj->jj)

Imádkozik: zöngésség szerinti részl. has. (d->t)

Adj: összeolvadás (dj->ggy)

Megállsz: ***

Szeresd: zöngésség szerinti részl. has. (s->zs)

Mondj: összeolvadás (dj->ggy)

Szerezz: írásban JELÖLT teljes has. (szerezj->zz)

Gondolj: írásban jelöletlen teljes has. (lj->jj)

Adtak: írásban jelöletlen teljes has. (dt->tt)


***

Megállsz: én tompán k-t mondok a g helyett, így zöngésség szerinti részleges hasonulás, de ugyanakkor mássalhangzó kiesés is lehet, mert a két ll helyett csak egy l-t mondunk. Hogy a tanárod melyikre gondol, majd kiderül :)

2014. nov. 8. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
A "tanítja", az "adsz" és az "egyszer" természetesen az összeolvadásnak voltak a példái, csak véletlen hasonulást írtam helyette, de gondolom világos.
2014. nov. 8. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:D
2014. nov. 8. 16:06
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

A képezd semmi. Nem zöngésség szerinti részleges hasonulás, nem ejted sz-nek. Nem is ejtheted: a d zöngés.

A megállszt nem ejtheted k-val. Ez maximum a te merőben egyedi és indokolatlan nyelvhasználatod lehet, szó nincs zöngésség szerinti hasonulásról. Rövidülés, csak egy l-et ejtünk. A többi jó.

2014. nov. 8. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A "képezd" szó esetében nem az én indokolatlan nyelvhasználatommal van a hiba. A z-t igenis sz-nek ejted. Ugyan olyan szó, mint a "hozd". Erre több helyen is találsz bizonyítékot googleban, ha veszed a fáradtságot, és rákeresel. Szóval ez zöngésség szerinti részleges hasonulás.


A megállsz esetében igazad van, az rövidülés, nem kiesés.

2014. nov. 8. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
A hozd-ot se ejtheted sz-szel, mert a d zöngés. Kitörne a nyelvünk. A hasonulásnak épp az a lényege, hogy a két egymásmelletti hang egyforma képzésű lesz. Ne keverd össze azzal, hogy "hozta" meg "képezte", mert a t zöngétlen. Egyébként nem tudom, hol van a google-ben kiejtés, de belinkelheted.
2014. nov. 8. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Például ennek a diasornak a legalján, ami ha minden igaz, ebből lett elkészítve:


[link]


Itt is a legutolsó bekezdésben találod. Mindegy, lehet, hogy a szerző is tévedett, és én is tévedek, de gyanús, hogy olyan példát nem adnak fel, amiben nincs semmi. Valamit mindenképp rá kell varrni, és akkor már ez legyen. De értem, amit mondasz.

2014. nov. 8. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy másik hitelesebb forrás:


[link]


A zöngésség szerinti részleges hasonulás szóhatárokon is érvényesül: Hozd fel! [hoszt fel!]


Eszerint a d is átvált t-re, így küszöbölve ki az általad említett hibát.

2014. nov. 8. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A 7-es és 8as hozzászólásodban belinkelt példák egyike sem azonos a kérdéses szavak esetével. Ha szerinted valamelyik mégis, írd meg, melyik. Egyébként egy rossz feladatra nem kell mindenáron megoldást produkálni, csak azért, hogy megfeleljünk a tanárnak.

A hozd fel-t pedig ne azonosítsuk a hozd-dal, az két teljesen különböző fonetikai helyzet. A hozd szó végén nincs semmi zöngétlen. Abban a pillanatban, hogy mögé kerül egy zöngétlen hang, életbe lép a zöngétlenedés, de nem az önálló szóban.

2014. nov. 8. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Jó, én nem fogod vitatkozni. Szerinted a képezd-ben nincs semmi, szerintem van, a tanár meg majd eldönti, ha a kérdező óra után leírja a megoldást.
2014. nov. 8. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!