Egy négyzetes oszlop felszine A = 504 cm2 magassága 3 szor nagyobb mint azalap éle. Mekkor a testátló és térfogata?


2014. nov. 9. 21:17
 1/5 anonim ***** válasza:

a:alapél

m:magasság


A=2*a^2+4*a^4

Ez egy sima másodfokú egyenlet, ha bevezeted pl x=a^2

Megkapod így az alapélet.

Testátló: gyök(2*a^2+m^2)

Térfogat: V=a^2*m

2014. nov. 9. 21:52
 2/5 anonim ***** válasza:

Legyen az oszlop alapéle x, ekkor a magassága M=3x. A négyzetes oszlop (és egyébként bármilyen téglatest) esetén a magasság egybeesik az alaplapra merőleges éllel, így a test 3. éle, ami 1 csúcsból indul, az 3x. Tehát az 1 csúcsból induló élek: x;x;3x. Tudjuk a téglatest felszínképletét; a;b;c élek esetén 2*(a*b+b*c+c*a), így ennek a felszíne: 2*(x*x+x*3x+3x*x)=2*(x^2+3x^2+3x^2)=2*7x^2=14x^2, ez egyenlő 504-gyel:


14x^2=504 /:14

x^2=36 /gyökvonás

x=6, tehát a téglatest élei: 3;3;9, innen a térfogata 3*3*9=81cm^3

2014. nov. 9. 21:55
 3/5 A kérdező kommentje:

ok meg van köszi szépen.

De most már rá jöttem mit tévedtem.A fügvény táblábol t hasábot néztem ki :D

2014. nov. 10. 20:00
 4/5 A kérdező kommentje:

a 3,3,6 nem jo mert ha vissza helyxetsited nem jön ki az 504

6,6,18 nak jo

2014. nov. 10. 20:25
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, igazad van, valami miatt azt félreírtam.
2014. nov. 12. 20:08