Egy kocka felszínét megnöveljük 20%-al akkor mennyivel fog változni a térfogata % ban?


2014. nov. 10. 14:56
 1/6 anonim ***** válasza:
szamold ki egy konkret peldaval.
2014. nov. 10. 15:08
 2/6 A kérdező kommentje:
Ugyanannyit fog változni akármivel számolom de akkor legyen az a=2 !
2014. nov. 10. 15:21
 3/6 anonim ***** válasza:
ird mar le hogy szamoltal. Legyen a=10.
2014. nov. 10. 15:27
 4/6 Silber ***** válasza:
42%

1 - eredeti állapot

2 - megváltozott állapot

a - élhossz

A - felszín

V - térfogat


A1=6*a1^2

A2=6*a2^2=1,2*A1


6*a2^2=1,2*6*a1^2=7,2*a1^2

a2=1,2^(1/2)*a1


V2=a2^3=1,2^(3/2)*a1^3


Így:

V2/V1=1,2^(3/2)*a1^3/a1^3

V2/V1=1,2^(3/2)=1,315


Tehát ha a kocka felszíne 20%-kal nő, akkor a térfogata 31,5%-kal.

2014. nov. 10. 15:49
 5/6 bongolo ***** válasza:

Ha hasonló testeket nézünk (és minden kocka hasonló egymáshoz), akkor ilyen módon változnak a dolgok az élhossz növelésével:

- a váz teljes hossza lineárisan nő

- a felszín négyzetesen nő

- a térfogat köbösen nő


Ezt könnyű megjegyezni mondjuk a mértékegységekből is: m, m², m³

Szóval mondjuk ha a kocka élhossza a duplájára nő, akkor a váz hossza is dupla lesz, a felszín négyszeres lesz, a térfogat meg nyolcszoros.


Most jön a feladat megoldása:

- A felszín 1.2-szeresére nőtt (ez a 20%), ez azt jelenti, hogy az élhossz √(1.2)-szorosára nőtt

- Akkor pedig a térfogat √(1.2)^3 -szorosára nő.


√(1.2)^3 = 1.3145

Vagyis 31.45%-kal nőtt a térfogat.

2014. nov. 10. 17:50
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értelmes válaszokat, énis ennyire gondoltam csak a feladat meg így szólt ahogy leírtam :)
2014. nov. 11. 13:45