Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kölcsey Ferenc alábbi gondolat...

Kölcsey Ferenc alábbi gondolata. "A bölcsesség legnagyobb mestere az élet;azonban gyakran felkeresed a rég elhunytakat is. " Erről a szövegről kell érvelő fogalmazást írni. Hogy kell egy ilyennek neki kezdeni?

Figyelt kérdés
Segítene valaki hogy legalább hogy kezdjem el?! Érettségi előtt állok és még soha nem tanultunk az érvelő szövegről csak vázlatot írtunk és elég nehéz így elsőre nem tudok neki kezdeni sem! :(
2014. nov. 17. 19:33
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia !

Az érvelő fogalmazás lényege, hogy egy állítás, jelen esetben egy Kölcsey idézet mellett és ellen kell érveket felsorakoztatni.

Persze, lehet hogy ezt tudod. Mintha önmagaddal vitatkoznál valamiről.

A "bölcsesség legnagyobb mestere az élet" gondolatnak az a lényege, hogy bármilyen iskolát végezzünk is, bármennyit tanuljunk is, igazán tapasztalatokat csak az életben szerezhetünk. Mégpedig fontos, lényeges tapasztalatokról van szó, amelyek az emberek közötti eligazodásban lehetnek segítségünkre. Legtöbbször akkor jegyzünk meg jól és "egy életre" fontos dolgokat, ha azokat személyesen megtapasztaljuk. Szoktuk azt is mondani, "még egyszer ugyanazt a hibát nem követjük el".

Ha beleestünk egy csapdába, és saját erőnkből sikerült kimászni abból, az a legjobb tapasztalat, mert a saját bőrünkön éreztük meg a következményeket.

Ezt is szoktuk mondani: "Az okos a más kárán tanul, a buta /hülye/ a saját kárán."

Ez azt jelenti, ha képes vagy figyelni a körülötted zajló eseményekre, meglátod, megérzed, ki milyen hibát készül elkövetni és az ő példáján keresztül Te már okosabb leszel,nem mész be ugyanabba a rossz utcába.

Talán kínai közmondás: "Nem mindenki válik bölccsé, csak aki gondolkodik, mikor szenved !"

Mert lehetnek fájó emlékek révén szerzett tapasztalataink is, melyek egy életre meghatározzák további utunkat, sorsunkat. Szenvedések árán leszünk megfontoltabbak, bölcsebbek.

Ide tartozik még, hogy ma kevésbé tiszteljük az időseket, mint az elmúlt korokban. Pedig az ő élettapasztalatuk, az, hogy sok mindent láttak, sok mindenen keresztül mentek az évek során, bölcsebbé tette őket.

A törzsi létformában a "vének tanácsa" volt a törvényhozó, határozathozó testület, annyira fontos volt az ő jelenlétük a törzs életében, sorsának alakulásában.

Még az állatvilágban is példákat láthatunk erre.

Az elefántok esetében, ahol a csoportot vezető "matriarhák" öreg nőstények még emlékeznek a vízlelő helyekre, amelyekre szárazság idején odavezetik a többi elefántot.

És a másik oldala a gondolatnak, bár sokat tapasztalsz az életben, törekedsz arra, hogy hasznodra fordítsd ezeket,de ha tanácstalan vagy, még szüleidhez, nagyszüleidhez fordulsz segítségért gondolatban, azokhoz, akik már nem lehetnek Veled.

Pár gondolat, talán segítettem ezzel !

2014. nov. 18. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A másik oldal, az ellenérvek :

Ma olyan gyorsan változik a világ, annyi új ismeret megszerzésére van szükség, egy életen át tanulnunk kell, hogy követni tudjuk a változásokat, hogy talán nem a megszerzett élettapasztalat a legfontosabb tényező.

De erről Te biztosan többet tudsz nálam !

2014. nov. 18. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!