ChaserHUN kérdése:

Hogyan kell megoldani az alábbi feladatokat mikroökonómiából?

Figyelt kérdés

Az alábbi feladatokhoz szeretnék segítséget kérni, megvannak az eredmények is, csak nincsenek levezetve, hogy hogyan milyen képlettel kell megoldani őket.


Egy váll. összköltség függvénye TC=q(a köbön)-8q(négyzeten)+36q+1200 és naponta 10kg terméket állítanak elő. Egyetlen változó inputtényezőt használnak a munkát.


Mennyi az átlagos változó költség legkisebb értéke?

AVC=20

Hányan dolgoznak a vállalkozásban, ha egy dolgozó napi bére 70 euro?

L=8

Mekkora a munkatermelékenység?

APl=1,25


A keresleti függvény egy tökéletesen versenyző piacon Q=6800-200P Minden cég csak normáli profitot realizálhat. TC=20+5q(négyzeten)+8q


Számítsa ki a picai árat és a kibocsátást

q=2 P=27


Hány cég van a picaon?

Q=1200 --> n=Q=q=600



Köszönön a segítséget!



2014. dec. 14. 21:56
 1/7 Kacsa Tibor ***** válasza:

Mennyi az átlagos változó költség legkisebb értéke?

Először is kell nekünk egy AVC függvény. Azt úgy kapod meg, hogy a VC függvényt elosztod q-val. VC függvény pedig úgy kapod meg, hogy a TC függvény azon részét veszed, amiben van változó, hiszen TC=VC+FC. Az FC az 1200 lesz, hiszen az fix, azaz érték nem függ q-tól. Ha ezek alapján megvan az AVC függvényed, akkor lederiválod, az így kapott függvény nullával teszed egyenlővé, majd q-ra rendezed. ezt azért így kell csinálni, mert egy függvény maximum és minimum helyét (azaz a szélsőértékeit) úgy kapod meg, hogy a függvény első deriváltját egyenlővé teszed nullával.


Hányan dolgoznak a vállalkozásban, ha egy dolgozó napi bére 70 euro?

Ehhez tudni kell, hogy a munkabér a változó költség része. Mivel a feladat mást nem adott meg, úgy vesszük, hogy a teljes változó költség a munkabér lesz. Azt tudjuk, hogy VC=q(a köbön)-8q(négyzeten)+36q, ahol q az előállított termékmennyiséget jelöli. Azt a feladat megadta, hogy ez a mennyiség 10kg. Ha behelyettesítesz, akkor azt kapod, hogy VC=560. Ez azt jelenti, hogy a teljes munkabér 560. Mivel egy munkás bére 70, és mi tudjuk, hogy összesen 560 van, akkor egyszerűen csak elosztjuk a két számot, és megkapjuk a 8-at.



Mekkora a munkatermelékenység?

Na most te itt azt írtad, hogy az APL a megoldás, ez egyrészt jó, de lehetne mást is számolni. De akkor maradjunk ennél.

Itt megtalálod a levezetését annak, hogy AVC-ből hogyan számolhatsz APL-t. [link] Ha megvan az AVC függvényed, akkor behelyettesíted q helyére a 10-et, kiszámolod AVC-t. Ezt követően behelyettesíted w-be a 70-et, mint munkabért, majd APL-re rendezed, és kész.


Számítsa ki a picai árat és a kibocsátást

Adott egy keresleti függvény. Nekünk kellene hozzá egy kínálati is, hogy a kettő metszéspontjából meghatározhassuk a piaci árat. Tudni kell, hogy az MC fgv. felfelé menő szára lesz a vállalat kínálati függvénye (itt elég annyit tudnod, hogy az MC függvény a kínálati is egyben). MC függvény úgy kaphatsz, hogy lederiválod a TC fgv-t. Ha az megvan, akkor MC helyére beírhatod a P-t, mint árat. Ezt követően egyenlővé teszed a keresleti és kínálati függvényt, és megkapod a piaci árat (arra figyelj, hogy mindkét függvény a megfelelő explicit alakra legyen rendezve)


Hány cég van a piacon?

Na most itt nem tudom pontosan, hogy milyen adatokat adott meg a feladat segítségül. Ha az előző kérdésre adott válaszban helyes az a P=27, akkor azt visszahelyettesítve a kínálati függvénybe azt kapod, hogy Q=1400. Az egyensúlyi árhoz tartozó mennyiség pedig 2. Ha egy vállalat 2 egységet állít elő, akkor 1400 mennyiséget 700 vállalat. (Na most mások a számok, de az elgondolás helyes, tehát ha újraszámolod az egészet, akkor mindennek stimmelnie kell)

2014. dec. 14. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Az első feladat megvan, de a második ködös.


Ha lederiválom a TC-t akkor megkapom az MC=10q+8. Ami kínálati függvény is és P-vel is egyenlő.

Számítsuk ki a kibocsátást és az egyensúlyi árat?

Ez a rész ködös, mert sem a q-t sem a P-t nem tudom.


Egyensúlyi ár zgye a keresleti függvény=kínálati fügvénnyel


6800-200P=10q+8 de itt meg két ismeretlenem van.


Ugye az eredménynek kéne lenni, hogy q=2 és P=28(előzőleg elírtam 27-re), de egyiket sem tudom, szóval ezeket hogy kapom meg?

2014. dec. 15. 09:49
 3/7 Kacsa Tibor ***** válasza:
Ezért írtam, hogy figyelj a függvények explicit alakjára. Ha megkapod, hogy MC=10q+8, akkor ez lesz a kínálati függvény, azaz p=10q+8. De ez inverz alak, először át kell alakítani, hogy kezdeni tudjunk vele valamit. Átrendezve azt kapod, hogy q=0,1p-0,8. Na ezt a függvény teszed egyenlővé a keresleti függvénnyel, azaz ezt kapod: 0,1p-0,8=6800-200p p-re megoldod az egyenletet, megkapod az egyensúlyi árat. VIsszahelyettesítve valamelyik fügvénybe pedig megkapod az egyensúlyi mennyiséget.
2014. dec. 15. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem tudom, most mit bénázok, de ha 0,1p-0,8=6800-200p, az egyenletet megoldva P=33.987 :S Sehogy nem jön ki a P=28 :S
2014. dec. 15. 16:16
 5/7 Kacsa Tibor ***** válasza:

Még mindig ugyanaz a válaszoló vagyok :D


Átgondoltam a dolgot. A feladat azt írja, hogy a vállalatok csak normál profitot realizálnak. Ez azt jelenti, hogy minden költségük megtérül és nincs gazdasági profit, azaz a teljes költségük egyenlő a teljes bevétellel (hiszen a profitot úgy számolhatjuk ki, hogy bevétel*költségek).


Na most ezzel az a problémám, hogy erre sem jön ki a P=28.

Mindenesetre leírom, hogy én hogy gondolkodom, hátha ebből jutsz valamire.


Tehát azt feltételezzük, hogy a teljes költsége (TC) egyenlő a teljes bevételével (TR). A TC nekünk meg van adva, a TR-t pedig egyszerűen ki tudjuk számolni. TR=P*Q (nemtudom, hogy ez érthető-e így, de gondolj úgy rá, hogy eladsz 10 doboz cigit 1000Ft/db áron. Ekkor Q=10, P=1000. A te bevételed pedig P*Q, azaz 10 000.)

A TR-t ki tudod úgy számolni, hogy a keresleti függvény átrendezed P-re. Ekkor kapsz egy függvényt (ha jól számoltam, akkor P=34-Q/200). Ezt a függvény megszorzod Q-val (így lesz P*Q). Ekkor azt kapod, hogy TR=34Q-Q^2/200. Ezt egyenlővé teszed TC-vel, Q-ra megoldod, majd az így kapott Q-t visszahelyettesíted a keresleti függvénybe. Na most mint mondtam, az a probléma, hogy erre sem az az érték jön ki, amit te megadtál. Ha az a megoldás, akkor elszámolhattam valamit, de végső soron az is lehet, hogy a megoldás menetében van a hiba.

Remélhetőleg jön még válasz a kérdésedre :)

2014. dec. 15. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Megesik, hogy rossz a megoldás az előadásanyagban, sajnos volt már rá példa, köszönöm minden esetre a nő választ :)
2014. dec. 15. 18:08
 7/7 A kérdező kommentje:
Mármint bő választ :)
2014. dec. 15. 18:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!