Határozd meg a húrtrapéz keresett adatait, majd számítsd ki a kerületét és területét?!


a=10cm

b=6,5cm

c=5cm

keresett adat: magasság


Pitagorasz-tételét kell alkalmazni rá, de hogyan, és hogy kell kiszámítani?


(!FONTOS!)Nagyon szépen köszönöm mindenki válaszát!



2014. dec. 15. 18:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Húzzunk be 2 magasságot úgy, hogy azok a rövidebbik alapból induljanak. Ekkor a trapézon belül kapunk egy téglalapot, ami miatt a rövidebbik alappal szemközti rész is ugyanolyan hosszú lesz, vagyis 5 cm. A hosszabbik alapból így kivágtunk egy 5 cm-es részt és két kisebbet, ezek összege 10-5=5 cm, de mivel ezek egyenlő hosszúak, ezért egy kis rész hossza 5/2=2,25 cm. A téglalap mellé kapunk még 2 derékszögű háromszöget is; mindkettő befogóinak hossza 2,5 és m cm (m, mint magasság), az átfogója 6,5 cm (a húrtrapéz szára). Erre már fel tudjuk írni a Pitagorasz-tételt:


2,5^2+m^2=6,5^2


Szerintem ezt már meg tudod oldani.

2014. dec. 15. 18:54
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2014. dec. 15. 19:01