Hogyan kell kiszámolni egy 3x3-as bűvös négyzetet?

sose tudom megoldani, mert nem értem az elvét. valaki elmagyarázza?

2014. dec. 22. 13:09
 1/3 A kérdező kommentje:

itt van pl:


? ? 4


1 2 3


6 7 ?

2014. dec. 22. 13:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Általában úgy adják meg a számokat, hogy azokból egyértelműen kiderüljön, hogy mennyinek kell a számok összegének lennie, vagy megadják. Ebben az esetben a középső sorból derül ki; 1+2+3=6, tehát minden sorban, oszlopban és a két főátlóban a számok összegének 6-nak kell lennie.


Nézzük az első oszlopot; 6+1=7, ebből 6-ot kell varázsolnunk, ehhez -1-et kell hozzáadnunk, tehát a bal felső szám a -1. Vizsgáljuk a 2. oszlopot; 7+2=9, ehhez -3-at kell hozzáadni, hogy 6-ot kapjunk.


Ezzel az első sor kitelt, nézzük, hogy arra megvalósul-e, hogy az ott lévő számok összege 6: (-1)+(-3)+4=0, nem, tehát ez egy megoldhatatlan bűvös négyzet.

2014. dec. 22. 17:48
 3/3 Tom Benko ***** válasza:

Próbáld akkor evolúciósan: fogsz pár 3x3-as négyzetet, és amelyik a legjobban megfelel a "bűvös" kitételnek, azt megtartod, a többit kukázod. A magtartottat lemásolod párszor, csak éppen mindig változtatsz rajta egy picit. Előbb-utóbb meglesz.

Vagy gondolkodsz: 1+2+...+8+9=45. Ezt kell háromfelé venned, azaz egy sorban pontosan tizenöt lehet az összeg. Innentől kombinálni kell.

Páratlan rendű négyzetek esetén működik a lóugrásos eljárás is. Elindulsz valamelyik oldal közepétől, és lóugrásban írod be a számokat. Ha az egyik oldalon kimész, bejössz a másikon. Ha olyan mezőre érsz, ahol van szám, visszalépsz mindkét irányban egyet, és onnan folytatod.

2014. dec. 24. 00:41