Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan dönthetem el, hogy...

Hogyan dönthetem el, hogy valami ütemhangsúlyos-e vagy sem?

Figyelt kérdés
Odáig értem, hogy az ütemhangsúlyos verselés a hangsúlyos és hangsúlytalan szótagok váltakozása, de azt honnan lehet tudni, hogy melyik szótag hangsúlyos? Egyáltalán nem értem :(

2014. dec. 23. 19:49
 1/8 anonim ***** válasza:

A magyar nyelvben az elso szotag kap hangsulyt, a kovetkezok nem.

Ovasd fel hangosan a Ringatot:

Holott náddal ringat,

holott csobogással,

kékellő derűvel,

tavi csókolással.

Lehet, hogy szerelme

földerül majd mással,

de az is ringassa

ilyen ringatással.


De Jozsef Attila masik verse a Tiszta szivvel cimu is hasonloan jo pelda.

2014. dec. 23. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy próbálsz segíteni, de sajnos még mindig nem értem :/ Ezt így ránézésre kéne tudni?

Második: Hát szívesebben tenném, az biztos!

2014. dec. 23. 21:09
 3/8 anonim ***** válasza:

Ranezesre igen😊

Szamolod a sorokat, hany utem/szotag van benne.

Pl: "Tuzetesen sut le(6 szotag)/ a nyari nap sugara(6 szotag)

Az eg tetejerol/a juhaszbojtarra..."

Felezo tizenkettes, mert egy sorban 12 utem van, ketto reszre osztva. Hangsulyt kap a tuzesen szo eleje, es a nyari eleje. Itt a nevelo nem hangsulyos, az nem szokott, ezert a nyari kapja.

Masodik sorban is az eg, es a juhasz elso szotaga hangsulyos.

Tehat utemhangsulyos, mert mas nyelvekkel elteroen nalunk az elso szo eleje amit megnyomunk, es felezo tizenkettes, mert mert osszesen 12 utem, felezve, minden hatodikra jut hangsuly.(Ha nem nevelo).

2014. dec. 23. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nagyon egyszerű, ami nem időmértékes, az mind ütemhangsúlyos.
2014. dec. 29. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen ám, csakhogy van olyan vers, ami szimultán :(

Egyébként azt hiszem, kezdem érteni valamennyire.

Annyit mondjatok meg kérlek, Csokonaitól a Magánossághoz az szimultán, vagy csak időmértékes?

2014. dec. 31. 18:50
 6/8 anonim ***** válasza:
Na figyi, a szimultán az tök más. Az a mindkettő, tehát időmértékes és ütemhsúlyos is. Elméletileg Adytól beszélünk szimultán verselésről ("új időknek új dalai..." tehát ezt a nyugati verselési módot ő hozza be). Előtte vagy csak ütemhsúlyos, vagy csak időmértékes. Tehát Csokonai időmértékes. Még annyit, hogy gondolom a verslábakat tanultátok. Ha a szótagok fölé írod, hogy rövid vagy hosszú és valami rendszer kijön, akkor tuti, hogy időmértékes, ha semmilyen rendszer, vagy ismétlődés nincs, akkor ütemhsúlyos. Még egyszer mondom ez Adyig érvényes.
2014. dec. 31. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Tudom, mi az a szimultán, és az időmértékeset felismerem. Csokonainak elvileg a Tartózkodó kérelem című verse például szimultán, tehát akkor nyilván volt ilyen Ady előtt is, még ha ritkább is volt, ezért bizonytalanodtam el. De akkor ez a szimultán verselés annyira nem gyakori, hogy aggódjak rajta?
2014. dec. 31. 21:27
 8/8 anonim ***** válasza:
Igen, Csokonainak van egy két ilyen próbálkozása, de nem tudni, hogy tudatos volt-e.Legalább is nekünk ezt tanították a magyar szakon. (Szerintem egyébként igen!)
2015. jan. 1. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!