Szucsnoemi95 kérdése:

Egy kerékpár kereke 0.39m sugarú. A kerékpár és a kerékpáros együttes tömege 92.4kg. A kerékpár 15.7km/h sebességgel halad?!

A kerékpáros fékez és a fékezéshez az első keréken lévő patkóféket használja és fékpofákat 115.5N erővel szorítja a kerék pereméhez. A fékpofák és az abroncs közötti csúszási súrlódási együttható 0.8.Előre köszönöm!

2015. jan. 5. 21:35
 1/3 anonim ***** válasza:
És mi a kérdés?…
2015. jan. 5. 21:38
 2/3 A kérdező kommentje:
Jajj bocsi az lemaradt!Hány fordulatot tesz meg a kerék a fékezés kezdetétől a kerékpár megállásáig? (Fékezés közben a kerékpár kereke csúszásmentesen gördül az úttesten.)
2015. jan. 6. 07:48
 3/3 anonim ***** válasza:

A súrlódási erő munkája lassítja a bicajt. Amíg a kerékpár lassul, a súrlódási erő annyi munkát végez, mint amennyit a kerékpár veszít a mozgási energiájából.


A súrlódási erő S = μ*F (μ a súrlódási együttható, F az adott nyomóerő), a munkáját a kerék kerületén végzi, tehát az s út, amin a munkáját végzi akkora, mint amit a kerékpár megtesz. Így a súrlódási erő munkája

W = S*s = μ*F*s.

Erről tudjuk, hogy ugyanannyi, mint a mozgási energia kezdetben, ami

E = m*v^2/2

(m az össztömeg, v a kezdősebesség),

tehát

m*v^2/2 = μ*F*s,

s = m*v^2/(2*μ*F).


A kérdés, hogy mennyit fordul a kerékpár kereke, és ezt az mondja meg, hogy s hányszorosa a kerületnek. Tehát a fordulatok száma

n = s/K = s/(2*π*r) = m*v^2/(4*π*μ*F*r) = …

ahol ugye r a sugár.


Tessék helyettesíteni.



(Amúgy nekem az jött ki, hogy elég gyengén fékez szegény… Szóval kicsit bizonytalan vagyok magamban.

Meg ha megjegyezhetem, a kerékkerülete se semmi, gyártanak egyáltalán ekkora biciklikereket?)

2015. jan. 6. 10:43