Hány olyan (x, y) pozitív egész számpár van, amely igazzá teszi a 2x+3y=2003 egyenletet?


2015. jan. 7. 14:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Rendezzük át az egyenletet: /-3y


2x=2003-3y /:2


x=(2003-3y)/2


Nem nehéz észrevenni, hogy ha y páratlan, akkor (2003-3y)/2 is egész, ezzel x is egész lesz. Viszont ezen túl még pozitívnak is kell lennie:


(2003-3y)/2>0 /*2


2003-3y>0 /+3y


2003>3y /:3


2003/3=~667,7>y>0, vagyis ha 667>=y>=1, akkor jó (x;y) számpárt kapunk. 1-től 667-ig 667 szám van, tehát 667 számpár fogja kielégíteni az egyenletet, ahol x és y is pozitív egész.

2015. jan. 7. 15:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes levezetést.
2015. jan. 7. 17:21