Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizikában valaki segítene?...

Fizikában valaki segítene? (súrlódás)

Figyelt kérdés

3-3 példa kéne olyan esetre, amikor a nagy és amikor a kis súrlódás a hasznos. Eddig írtam:

Kicsihez: - futásnál: a könnyebb haladás miatt

- úszásnál: - I I -

Nagyhoz: - télen, a téli gumiknál: hogy ne csússzon meg az autó.


Előre is köszönöm!:)



2015. jan. 14. 17:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Segítek: máris elrontottad. Jégen könnyebben tudsz futni, mint aszfalton? Mert ha nem, akkor a futásnál éppen káros a kis súrlódás. Nem véletlenül szerepel az ELTE belevaló fizikusainak az indulójában az a sor, hogy "Mondd, hogy járnál, ha nem volna a mü együttható?" természetesen itt a tapadási súrlódásról van szó, hiszen futás közben egyáltalán nem akarsz csúszni, ha elmúltál 8 éves. (Alatta nem vagyok biztos benne.)

Az úszásnál nincs jelentősége a súrlódásnak, mert a közegellenállás annyival nagyobb és fontosabb.


Az autónál pedig télen-nyáron nagy súrlódásra van szükség, hogy ne csússzon meg. Csak télen könnyebben veszélybe kerül a hó miatt. De ha nyáron ráfutsz egy vízfilmre vagy olajfoltra, ugyanaz történik.

2015. jan. 14. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Akkor esetleg tudnál példát mondani?
2015. jan. 14. 18:01
 3/5 anonim ***** válasza:
Tudnék, de ez a te leckéd, nem az enyém. Én ezzel segítettem neked, és máris van jó példád.
2015. jan. 14. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Hasznos a kis "súrlódás":

- csapágyak,

- vágás (pl, kés és a vágott anyag között)



Hasznos a nagy "súrlódás":

- dörzshajtás,

- cipőtalp

2015. jan. 14. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat!
2015. jan. 14. 19:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!