Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fotós munkavédelmi előírások?

Fotós munkavédelmi előírások?

Figyelt kérdés
Hello. Kaptam egy beadandót munkavédelemből amin a félévim mullik. A fotósoknak való munkavédelemről szól. Nem tanultam ilyet és az interneten sem találtam ezzel kapcsolatosat. Mit kéne tennem?

2015. jan. 14. 18:16
 1/2 anonim ***** válasza:
Nagyjából ugyanaz vonatkozik szerintem erre is mint bármi másra. A szokásos "ne hu*yozz a konnektorba" kategóriás történet. Miért nem lehet a földön az áramforrás, a kábelek miért veszélyesek amik a studiovakukhoz mennek, semmi nem dőlhet fel, nem dőlhet rád, érintésvédelem stb...
2015. jan. 15. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szerintem ha a feladat a munkavédelmi ELŐÍRÁSOKRÓL szól, akkor nem elég hasraütésre felsorolnod dolgokat, hanem a munkavédelmi szabályokat (törvények, rendeletek, stb) átnézve kellene kigyűjteni, hogy a különféle szabályok közül a fotósokra mit kell alkalmazni. Az sem árt, ha a dolgozatban lehivatkozod a megfelelő jogforrásokat (törvény száma, paragrafus, stb).

Ha vállalod, én kíváncsi volnék a végeredményre is, szerintem másoknak is hasznos lehet, ha sikerül jól megírnod.


itt van egy elég alaposnak tűnő gyűjtemény a munkavédelmi jogforrásból:

[link]


Szerintem a legfontosabb már a dolgozat elején leírni, hogy a fotózásnak sok féle szakterülete van és ezek mind más környezetben más módon, más eszközökkel történnek és más-más veszélyekkel járnak. Egy stúdióban állandó környezetben állandó eszközökkel viszonylag kontrollált körülmények közt, de több veszélyes eszköz között dolgoznak (szeirntem alapvetően erre gondoltak csak a feladat kiadásánál). Egy stúdiófotós viszont ki is települhet valahova és akkor már nem egy állandó zárt környezetben dolgozik, hanem valamilyen külső helyszínen, ami éppúgy lehet egy vasútállomás, bevásárlóközpont, használatban levő vagy épp használaton kívüli, romos gyárépület, mint mondjuk egy uszoda vagy egy háztető. Befolyásolhatják a fotózás munkavédelmi megfontolásait a használt eszközök, pl. ételfotózásnál lehet egy konyha is a stúdióban (vagy a stúdió a konyhában), hogy helyben készüljenek az ételek, ami rögtön bevonja egy konyha összes munkavédelmi szempontjait a fotózás világába (forró anyagok, nyílt láng, vágóeszközök, stb).

A riport fotózás egy teljesen más műfaj, ott általában nincs kontrollált környezet, idegen, gyakran változó terepen dolgozik a fotós, nincs annyi felszerelés, nincsenek lámpák, általában kábelek sem, alkalmazkodni kell viszont a környezet sajátos munkavédelmi szabályaihoz, mert hol egy utcán fényképezel, hol egy kórházban, hol egy autógyárban, hol meg egy vasútállomáson, vagy egy tüntetésen, vagy akár egy lőtéren. Ttalán legegyszerűbb ugyanide sorolni az esküvőfotó, természetfotó, sportfotó, tájfotó, streetfotó és a legtöbb különleges fotós eszközöket, lámpákat, egyebeket nem igénylő minden más műfajt is.


Ahogy már elhangzott, az érintésvédelm, stb. szabályok, állványok, lámpák borulása és azelleni védekezés is fontos lehet, különösen, ha valaki víz környékén, medencében fotózik. Tűzveszély megelőzése, megfelelő oltóanyagokat biztosítani, menekülési útvonalak biztosítása szintén fontos szempont lehet. Szabadban végzett munkánál fontos lehet az időjárási hatások (különösen szél és eső) elleni fokozott védekezés, ahogy az is, hogy a fotózásban részt nem vevő más személyek mozgását ne akadályozzák, biztonságát ne veszélyeztessék. Magasban végzett fotózásnál a biztosító kötések alkalmazása, pl nem elég csak az embert kikötni, hanem a felszerelést is biztosítani kell, hogy ne essen le.


Kifejezetten a fotózásra vonatkozó szempontként érdemes lehet megemlíteni, hogy a fotós látóterét a fényképezőgép és a használt objektív korlátozhatja, a keresőben máshogyan látja és észleli a körülötte zajló dolgokat, így a helyzetértékelése is megváltozhat, például nem biztos, hogy helyesen méri fel a közeledő dolgokat, saját távolságát a térbeli tárgyaktól, akadályoktól, ajánlott lehet például ha van mellette valaki (akár egy fotó asszisztens), aki figyel helyette, hogy ne menjen neki tereptárgyalnak, odébb viszi azokat, vagy figyelmezteti, mielőtt még baj történne. (Ez persze rutinnal fejleszthető, de munkavédelmi szempontból fontos lehet - pláne egy dolgozatban.)


Munkavédelmi szempontból érdekes lehet, hogy pl bizonyos gyárakban és üzemekben kötelező a sisak viselése, viszont a sisakoknak van egy előrenyúló része, ami a szemet árnyékolja, de sok esetben ebbe beleakad a fényképezőgép és vagy nem lehet tőle fényképezni, vagy leveri a fejedről a sisakot, így a fotósok többsége elve fordítva teszi fel (ahogyan ugyanilyen okból a baseball sapkát is).

2015. jan. 18. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!