Mennyi 0°C-os jeget lehet megolvasztani 1 kg 100°C-os vízgőzzel (Fizika)?

A víz fajhője 4186 J/kg·°C.

2015. jan. 18. 19:57
 1/7 A kérdező kommentje:
Ja és még 1 kérdés: mi a jele fizikában a mennyiségnek (darabnak)? Milyen betűvel jelöljem azt, hogy "Mennyi"?
2015. jan. 18. 20:03
 2/7 anonim ***** válasza:

Szia!


A fajhője nem lesz ide elég! :-)


Az olvadáshőre és a párolgáshőre lesz inkább szükség ennél a feladatnál.



víz párolgáshője: 2257 kJ/kg


Azt kell kiszámolnod, hogy 1 kg 100 fokos gőz mennyi energiát szabadít fel, mikor vízzé válik!


Epárolgás=1kg*2257kJ/kg

Epárolgás=2257kJ


Ha ez megvan akkor ezzel az energiával és az olvadáshővel kitudod számolni "mennyi" :-) kg jég válik vízzé!


víz olvadáshője=334,5 kJ/kg


2257kJ=m*334,5 kJ/kg


m- pedig az a tömeg amit keresel, kg-ban ez a "mennyi"


A suliban a fázisátalakulásokat tanuljátok, arra ez egy alappélda.

2015. jan. 19. 09:48
 3/7 A kérdező kommentje:
Rendben, megpróbálom, köszönöm! :)
2015. jan. 19. 16:01
 4/7 A kérdező kommentje:

Nem sikerül. :/ Elvileg 8.04 kg-nak kéne kijönnie, de nem akar.

∆Q = c * m * ∆T

∆Q = Lf * m (Lf = forráshő)

∆Q = Lo * m (Lo = olvadáshő)


Ezek felhasználásával próbáltam, de sehogy sem akart sikerülni.


Ezeket az adatokat írtam le:


T1 = 0°C

Lo = 3,33 * 10(5-en) J/kg

c1 = 2090 J/kg·°C

T2 = 100°C

Lf = 2,26 * 10(6-on) J/kg

m2 = 1 kg

c2 = 2010 J/kg·°C

--------------------

m1 = ?


∆T = T2 - T1 = 100°C

2015. jan. 19. 16:28
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem értettem akkor a feladatot, mert nekem 6,7kg jön ki a fenti megoldással, mert csak el kell osztani a párolgáshőt az olvadáshővel.


Valamit félre néztem, bocsánat!

2015. jan. 20. 18:58
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Megvan a megoldás, csak kissé félreértettem a feladatot.


Először ki kell számolni mennyi energia szabadul fel 1 kg gőz vízzé válásakor, jelöljük Q1-el:


Q1=1kg*2,26*10^6 J/kg azaz 2260 000J


Másodikként ki kell számolni, hogy mennyi energiát tárol 1 kg 100 fokos VÍZ (Nem gőz, mert abból már kijöttünk :-)), ha 100 fokról 0-ra hűtjük. (másképpen fogalmazva, mennyi energia kell 1 kg 0 fokos víz 100 fokosra melegítéséhez)


Q2=c*m*deltaT ahol c a fajhője (4186 J/kg·°C.) m a tömeg 1 kg, deltaT pedig 100-0 azaz 100 fok.


Q2= 418600J


A kettőt össze kell adni (Q1+Q2), mert ennyi energia áll rendelkezésünkre a jég megolvasztásához!!!!


Ha ez megvan akkor az olvadáshővel L0 el kell osztani, és kész! :-)


Q1+Q2=2678600J


m=2678600/333000

m=8,043Kg

2015. jan. 20. 19:26
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2015. jan. 20. 19:43