Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell megoldani ezt a...

Szanomika kérdése:

Hogyan kell megoldani ezt a feladatot? Valaki le tudná részletesen vezetni?

Figyelt kérdés
Ha egy fekete kandúrt egy narancsszínű nőstény macskával keresztezünk, narancsszínű kandúrok és kétszínű nőstény macskák születnek. Fordított keresztezés esetén, ha fekete nőstényeket keresztezünk narancsszínű kandúrokkal, fekete kandúrok,és kétszínű nőstények keletkeznek. Magyarázd meg az eredményt!

2015. jan. 19. 15:56
 1/4 anonim ***** válasza:

"Ha egy fekete kandúrt egy narancsszínű nőstény macskával keresztezünk, narancsszínű kandúrok és kétszínű nőstény macskák születnek."


Mivel az utódok között a hímek és a nőstények hasadási aránya különbözik, egyértelmű, hogy nemhez kötött öröklődésről van szó. Magyarul az X kromoszómán található a gén, amelyik a bunda színét határozza meg. A hímek egy X kromoszómát hordoznak, a nőstények kettőt, azaz a kandúrok XY, a nőstények XX kromoszómákkal rendelkeznek.


Mondjuk, hogy a fekete bundaszínt kódoló gént hordozó kromoszóma az Xf, a narancssárgát hordozó az Xn. A hímek így XfY, a nőstények genotípusa ismeretlen, ha a narancsszín bunda domináns a fekete felett lehetnek XnXf és XnXn genotípusúak is. XfXf genotípusúak nem lehettek, mert akkor feketék lettek volna.

Az utódok közül minden hím narancssárga, azaz mindegyikük XnY genotípusú, ez tisztázza az anyaállatok genotípusát, XnXn kellett hogy legyen, mert a hím utódainak csak Xn kromoszómát adott tovább, Xf -et nem. Viszont azt tudjuk, hogy a fekete hímek csak az Xf kromoszómát hordozták, mert nincs nekik másik X kromoszómájuk, akkor viszont a nőstény utódok, akik az egyik X kromoszómájukat az apjuktól, a másikat az anyjuktól kapják, csak XfXn genotípusúak lehetnek. Ebből már tudjuk, hogy ez a gén ko-domináns öröklést mutat, vagyis az XnXn homozigóta nőstények (vagy az XnY hemizigóta hímek) sárgák, az XfXf homozigóta nőstények (vagy az XfY hemizogóta hímek) feketék, azonban az XfXn heterozigóta nőstények sem nem feketék, sem nem sárgák, hanem fekete-sárga tarkák.

(Ez nem taartozik a feladathoz, de valószínűleg a dóziskompenzáció miatt. A nőstény emlősökben ugyanis az egyik X kromoszóma inaktiválódik. Azonban nem minden sejtben ugyanaz, van amelyik sejtben az egyik, van amelyikben a másik, így azoknak a sejteknek az utódai, amelyekben az Xf kromoszóma működik fekete bundafoltokat hoznak látre, amelyekben az Xn narancsszínűt. Azért tarka a macska, mert foltokban hol az egyik gén működik a bőrében, hol a másik. A hímeken ez nem látszik, mivel csak egy X kromoszómájuk van, minden sejtjükben ugyanaz működik, egységes színű lesz a mubdájuk.)


"Fordított keresztezés esetén, ha fekete nőstényeket keresztezünk narancsszínű kandúrokkal, fekete kandúrok,és kétszínű nőstények keletkeznek."


A fordított keresztezés ennek az ellenőrzése, a fekete nőstények XfXf genotípusúak, a narancs hímek XnY genotípusúak. A kismacskák az anyjuktól csak Xf kromoszómát örökölhetnek, az apjuktól viszont Xn és Y kromoszómát is, vagyis mindnek lesz egy Xn kromoszómája az anyjától. E mellé amelyik az apjától Y kromoszómát örököl, az hím lesz és narancssárga (XnY), amelyik az apjától Xn kromoszómát örököl, nőstény lesz és tarka (XfXn).


Ha tarka nőstényt kereszteznénk fekete hímmel, akkor az anyjuktól Xn és Xf kromoszómát is örökölhetnének, az apjuktól csak az Y -t (mert hímek lettek) vagyis a hím utódok fele fekete lenne (XfY), fele narancs (XnY). A nőstény utódok az apjuktól csak az Xf kromoszómát örökölhették (mert nőstények lettek, ha az Y -t örökölték volna, hímek lennének), az anyjuktól viszont egyenlő eséllyel Xn és Xf kromoszómákat is, így a felük fekete lesz, a másik felük tarka.


Ha nem világos valami, kérdezz!

2015. jan. 20. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget. A végén, a fordított keresztezésnél ha az apától Y-t örököl, az anyától Xf-et(fekete anyáról van szó) így XfY lesz és fekete az utód, nem? Te Xn-nel írtad, gondolom véletlenül:)
2015. jan. 20. 17:11
 3/4 anonim ***** válasza:
Első: szép levezetés, de az orange gén nem mutat kodominanciát. X-kötött domináns-recesszív, a teknőctarka fenotípus a dóziskompenzáció miatt alakul ki, ezért nem nevezhető kodominánsnak (mivel egy adott sejtcsoport csak egy X-et tartalmaz, nem is mutathatná egyszerre a két jegyet).
2015. jan. 20. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Valóban elírtam az utolsót.


Valóban a dóziskompenzáció miatt van, lehetséges, hogy ezért írtam ezt le pontosan az első válaszomban.

2015. jan. 22. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!