Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy esemény bekövetkezésének...

Egy esemény bekövetkezésének 1/3-ad az esélye. Ha elsőre nem következik be, mekkora az esélye annak, hogy másodszorra igen? Ha akkor se, mennyi hogy harmadszorra?

Figyelt kérdés
Régen tanultunk ilyesmit az iskolában, hogy ezt így nem lehet számolni, mert másodszorra is ugyanannyi az esélye, de valami összefüggés csak van! "Egyszer úgyis bejön" - ezt már az élet tanította meg nekem. :)

2015. jan. 23. 12:09
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
hmmm.. hát az a baj, hogy így meg 1/3-ról indul, de ahelyett, hogy nőne, csak egyre csökken az esély :/
2015. jan. 23. 14:59
 12/21 anonim ***** válasza:
Ez így is van, kisebb az esélye, hogy pont a 101.-re sikerül először, mint hogy elsőre.
2015. jan. 23. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Akkor összefoglalva. Ha én 2 dobás után, a 3. dobás előtt állok:


Akkor 1/3-az esélye annak, hogy a következő bejön.


Vagy ha arra vagyok kíváncsi, hogy PONT 3-ADSZORRA JÖN BE, akkor a (2/3)^(n-1)*(1/3)


Arra viszont nincs képlet, ami engem érdekel?

Ami figyelembe veszi, hogy a következő dobás 1/3-ad eséllyel jön be, de már korábban 2szer nem következett be az esemény, tehát 3-adszorra nagyobb valószínűséggel fog bekövetkezni (tippem szerint 1/3-os esélynél 90-100% lehet, /mert ugye 3-ból 1szer/). Szóval erre nincs összefüggés a matematikában?


csak 1/3-ad és kész? mindegy, hogy korábban már 2szer vagy 10 szer nem jött be az, ami MINDIG 30%-os eséllyel történik meg?

2015. jan. 23. 15:39
 14/21 anonim ***** válasza:
Na akkor visszaértünk oda, ahonnan indultunk. Amit te kérdezel, arra azért "nincs képlet", mert nem igaz. Hülyeség.
2015. jan. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Értem. És leírnád röviden, hogy miért? :)


Az én gondolkodásom szerint pl. elvileg ugye kicsi az esélye, hogy lezuhanok egy repülővel. De nyilván minél többet ülök fel rá, annál valószínűbb, hogy bekövetkezik, nem? Kell, hogy legyen erre valami összefüggés.

2015. jan. 23. 15:53
 16/21 bongolo ***** válasza:
73%

- Ha már túl vagyunk az eseményen és tudjuk, hogy nem jött be, akkor mindig 1/3 az esély, hogy a következő bejön.

- Ha viszont előre akarjuk kitalálni, hogy mi a valószínűsége annak, hogy pont az n-edig esemény jön majd be először, arra van képlet:

  (2/3)^(n-1) · 1/3

vagyis az első n-1 dobás nem jön be, az utolsó meg bejön.

- Nem biztos, hogy ez az előző az, ami valójában érdekel. Érdekelhet az is, hogy mi a valószínűsége, hogy ha n-szer dobunk, akkor bekövetkezzen az esemény legalább egyszer:

  1 - (2/3)^n

Szerintem erre gondoltál.

2015. jan. 23. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
Mikor 101.-szer ülsz repülőre, ugyanannyi esélyed van lezuhanni, mint legelőször. Ha 101-szer ülsz repülőre, akkor viszont nagyobb valószínűséggel zuhansz le, mint ha csak egyszer, mert lezuhanhatsz az első úton, a második úton, ..., a 101. úton is. Viszont ha már ültél 100-szor repülőn és nem zuhantál le, és most jön a 101., akkor ugyanannyi esélyed van lezuhanni, mint legelőször, mert ugyanúgy csak egy útról van szó. Az első 100 út már lezajlott baj nélkül, azokon már nem tudsz lezuhanni.
2015. jan. 23. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
0%
50%, vagy bekövetkezik vagy nem ;)
2015. jan. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 bongolo ***** válasza:

Most olvastam a repülős kérdésedet.

A valszámban abból indulunk ki, hogy a kísérletek egymástól függetlenek. Ha azok, akkor a megtörtént esemény nem befolyásolja a többit. A való életben ez nem teljesül, ott van nem 0 esélye, hogy a repülő karbantartása nem vesz észre valami hibát, ezért minél többet repül a gép, annál nagyobb az esélye, hogy lezuhan.

De mégis, amire te gondolsz, az valószínű nem ez, hanem amit harmadjára írtam. Ha a fordítottját fogalmazzuk meg, úgy még inkább érthető ez: mi a valószínűsége, hogy ha n-szer repülök, akkor egyszer sem zuhanok le?

  (1-p)^n

Aki 10-szer repül, annál ez az esély nagyobb, mint aki 100-szor.

2015. jan. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Csak a p-nek akartad az n, hatványát venni, nem az (1-p)-nek. Ha 100x repülsz, nagyobb eséllyel nem éled túl az összeset, mint ha csak 10x.
2015. jan. 23. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!