Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A "behajt" szóval tudtok...

A "behajt" szóval tudtok mondani alanyi és tárgyas ragozású mondatokat mondani?

Figyelt kérdés
2015. jan. 23. 16:02
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Behajtja a tartozást. (Tárgyas)

Egy 84 éves floridai nő behajtott egy gyógyszertárba. (Alanyi)


[link]

2015. jan. 23. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Azt tanuld meg,hogy az alanyi ragozás után oda tudjuk rakni,hogy valamit,a tárgyashoz pedig azt.
2015. jan. 23. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
köszönöm rendben.
2015. jan. 23. 17:58
 4/5 anonim ***** válasza:

Behajtott a kerékpárral egy mellékutcába (Alanyi)

Behajtja az adót (Tárgyas)-

2015. máj. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:

A félreértés elkerülése végett tegyük hozzá, hogy – bár a példák ezt sugallják – az alanyi/tárgyas ragozásnak nincs köze ahhoz, hogy kétféle jelentése van-e az igének (sőt, itt többféle, mert lehetne pl. egy papír szélét is behajtani... vagy a nyájat is a legelőről...) Lehetett volna ugyanazon a jelentésen belül is megmutatni a kétféle ragozást:


Peti behajtja a tartozás.

Peti behajt egy a tartozást a három közül.


Juli behajtja a papír szélét.

Juli minden papírszélet olyan szépen hajt be, hogy ezt én mindig vele csináltatnám.


Rezső bejahtotta a nyájat a rétről.

Csodálkoztam, hogy hogy hajtott be egyedül egy ekkora nyájat, de sikerült neki.


Behajtom az ajtót, hogy ne lehessen belátni.

Néhány ablakot behajtok, de azért ezt itt nyitva hagyom, hogy jöjjön friss levegő.


Óvatosan nézz be a házba, mert ha ezen az alacsony ablakon behajtod a fejed, akkor könnyen beütheted!

Ha egy ekkora fejet behajtasz egy ilyen kicsi és alacsony ablakon, akkor ügyesnek kell lenni...


[A kocsival való behajtás érdekes dolog:

A "hajt" igét kvázi ugyanabban a jelentésben használjuk tárgyas igeként (ez az "eredetibb" megoldás: pl. kocsit hajt (vö. "Apa kocsit hajt" :-)), és ma már tárgyatlanként is (pl. kétszázzal hajt).

Namármost ha ezt még a be- igekötővel is megkavarjuk, akkor még jobban "kettészakad" a régi és az új használat: régen nyilván mondtak olyat, hogy "behajtja a lovaskocsit az udvarra", autóval viszont ma már egyáltalán nem mondnunk olyat, hogy "az autót behajtotta a garázsba", helyette "az autóVAL behajtott a garázsba", legalábbis én így érzem (de lehet, hogy "túl pesti" vagyok :-).

Ennek megfelelően elég nehéz lenne kétféle autós példát mondani, hiszen egy kifejezetten tárgyatlan igéről van szó ("valaki behajt az utcába") – ráadásul "mozzanatos" az ige –, úgyhogy én ezzel nem is póbálkozom... Autóval való behajtásra marad az alanyi ragozású példa, legyen az, ami már volt:


Behajtott a kerékpárral egy mellékutcába.

2018. ápr. 20. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!