Hogy kell megoldani ezeket a feladatokat?

Kérlek segítsetek mert teljesen elakadtam. Elég ha csak a szükséges képleteket írjátok. :) 1. Egy merülőforraló teljesítménye 300W.Mekkora hőmésékletre melegíti fel a 3dl vizet ha a hatásfoka 82%? 2.Az alumínium sűrűsége 0 celsius fokon 2,7kg/dm3, lineáris hőtágulási együtthatója 2,4*10^-5.Mekkora a sűrűsége 300celsiusfokon? Mekkora lesz 1cm átmérőjű Al gömb térfogata 250celsiusfokon? 3.Egy kádban 85 liter 60 C fokos víz van.Mennyi 17 C fokos vizet kell hozzás engedni ogy 42 C fokos legyen?(hőveszteségtől eltekintünk) 4.Egy vítmelegítő fogyasztása 5kWh. Mekkora hőmérsékletre melegíti fel a 80kg 20 C fokos vizet ha a hatásfoka 85%?(hőveszteségtől eltekintünk)
2015. jan. 27. 19:10
 1/2 anonim ***** válasza:

1.) Szerintem hiányoznak adatok. A hatásfokból kiszámolhatod víznek átadott munkát: 246 W. Na de itt hogyan tovább? Kellene valami fajhő adat, vagy hasonló szerintem, meg hogy hány fokos víz, mennyi idő alatt.


2.) Lemaradt a mértékegység: 1/K.

Megszorzod 300-zal, mert annyi fokot emelsz rajta. Ennyi métert fog nyúlni egy oldala! Vegyünk 0°C-on egy 1*1*1 dm-es kockát (1dm3), annak 2,7 kg lesz a tömege. 300°C-on ugyanezen kocka élhossza 0,1m+nyúlás m lesz, ebből kiszámolod a térfogatot. A 300°C-on vett térfogattal elosztod a 2,7 kg-ot.


3. Keverési egyenlet: T1*V1+T2*V2=T3*(V1+V2) (V2-t keresed, innen szerintem triviális.)


4. A víz fajhője ehhez is kellene szerintem.

2015. jan. 27. 19:35
 2/2 A kérdező kommentje:

I.feladat:

hát a helyzet az, hogy tényleg szükség van az időre:

P1=300 W

mű=82%

m=0,3kg

c=4,18 kj/kgK

...........

P2=0,82*300=246 W

És itt kellene az idő, ha megvan adva:

P2=W/t

Ebből kapod W-t.

Aztán pedig W-re:

W=c*m*deltaT

Ha feltételezzük, hogy kezdetben 20 fokos volt a víz, akkor a kapott deltaT-t átszámolva celsius fokra, hozzá kell adni a 20 fokhoz.

II.feladat:

Vt=V0*(1+3*alfa*deltaT)

Vt=1*(1+3*2,4*10^-5*300) (-->ha kelvinben számolunk ott is 300 lesz a különbség)

Vt=1,0216

ró(Al)=2,7/1,0216=2,643 kg/dm^3

III.feladat:

jelöljük d-vel az átmérőt.

d=r/2=0,5 cm

V0=0,524 cm^3

Ha ugyanarról a 0 c.fokos Al-ról van szó:

Vt=0,524*(1+3*2,4*10^-5*250)=0,533 cm^3

IV. feladat:

Tehát:

m1=85 kg

T1=60

m2=?

T2=17

T3=42

-----------

Az egyik víztömeg által leadott hőmennyiség megegyezik a másik által felvettel:

85*(60-42)=m2*(42-17)

m2=61,5 kg Ha jól számoltam (a fajhőt elhanyagoltam, úgyis ugyanakkora, hiszen ugyanarról a vízről van szó).

V.feladat.

Itt nekem megint hiánycikk az idő.

P1=5 kWh

m=80 kg

T1=20 C

mű=85 %

--------

P2=0,85*5=4,25 kWh

Itt kellene az idő

P2=W/t

W=C*m*deltaT(ahol C-t vehetjük 4,18 kj/kgK).

2015. jan. 28. 15:47