Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Holnap kémiavizsgám van de...

Holnap kémiavizsgám van de egyszerűen képtelen vagyok felfogni ezeket az s, p, d pályákat és a hibridizációt. Valaki el tudná érthetően magyarázni?

Figyelt kérdés
2015. jan. 28. 23:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Kémia vizsga? Egyetemen? Mert akkor az azért jó, mert a jegyed is tudod :D.


Na mindegy, a kvantummodell úgy néz ki, hogy egy pályán csak olyan elektron lehet ami valamilyen kvantumszámában különbözik. Schrödinger bácsi erre úgy jött, rá, hogy különböző héjakat különböző kvantumokkal kell gerjeszteni, nem csak úgy random.

Szóval függ a főkvantumtól ami 1 2 3 (vagy KLM) a mellék kvantumtól s p d f a mágneses kvantumtól (a pálya alakja egy külső mágneses térhez képest) és a spintől (1/2 vagy -1/2).


Az s pályán van két elektron, a p 6 d 10 f 14.

Van még egy ilyen dolog, hogy energetikai okokból a d alhéj előtt a következő s feltöltődik.


A hibridizáció úgy néz ki, hogy van mondjuk a szén aminek az elektronszerkezete ns^2 p^2 energetikailag kedvezőbb átpakolnia egyet az s-ről a p-re így képes pl négy ligandumot megkötni.


Szerintem kédezhetik még a hund szabályt, ami azt jelenti hogy az elektronok először párosítatlanul töltik fel az alhéjat, és csak utána párosítva. Mint amikor a buszon vagy és először mindenki olyan helyre űlne ahol egyedül lehet.

A pauli elv pedig a fent megfogalmazott, hogy nem lehet két minden kvantumszámában megegyező elektorn egy pályán.

2015. jan. 28. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

[link]

szemléletesen

2015. jan. 28. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
De jó, köszönöm a linket, ez alapján meg tudtam oldani :)
2015. jan. 29. 00:07

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!