Fizikában hogyan kell kiszámolni soros kapcsolásnál az "I"-t és az "R1"-et? (Nyolcadikos anyag)

2015. febr. 9. 15:04
 1/1 anonim ***** válasza:

Soros kapcsolás esetén minden sorba kapcsolt ellenálláson megegyezik az áramerősség (I).

Legyen R1 és R2 két, sorba kapcsolt ellenállás.

A rájuk eső feszültség U1 és U2, illetve a rajtuk átfolyó áram erőssége I1 és I2.

Az első mondatomból: I1 = I2 = I


Ohm törvénye: R = U/I

Ezt átalakítva 1: I = U/R

Ezt átalakítva 2: U = I * R

(*: szorzás)


Tehát 2 sorba kapcsolt fogyasztó esetén ilyen képletek vannak:

R1 = U1 / I1

I1 = U1 / R1

U1 = R1 * I1


R2 = U2 / I2

I2 = U2 / R2

U2 = R2 * I2

(ez a 6 párhuzamos kapcsolásnál is igaz)


I = I1 = I2

U = U1 + U2

Re = R1 + R2

(eredő ellenállás)

(ez a 3 csak soros kapcsolás esetén)

2015. febr. 9. 15:23