Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szent Péter esernyője fogalmaz...

Szent Péter esernyője fogalmazás. Helyes-e? (fogalmazás lent)

Figyelt kérdés

Tudja, Veronka félember voltam én hosszú évekig – apám halálától egész mostanáig. Életem nagy részét az esernyő keresésével töltöttem. Hogy miért azt a rongyos, vörös vászonkarikát kerestem? Arra maga már jól tudja a választ, hiszen hallotta beszélgetésünket. Egyik nap úgy éreztem sokra vittem életemet, de csak egy gondolat és egy másik lelkiállapotba estem át. Szorgalmasan dolgoztam öt-tíz forintos kereseteimért, de aztán elhatároztam, hogy megkeresem örökségem mi hollétét. Bécsbe utaztam, mert törvénytelen apámnak, kinek sajnos még a temetésén sem lehettem ott, Bécsben sok üzleti kapcsolata volt. A bécsi kocsigyáros sok hasznos információt adott, de sajnos az örökségem nem került elő. Mikor Bécsből hazaértem, kaptam a hírt, hogy Krikovszky uram, a besztercei polgármester haldoklik. Én magam írtam meg a végrendeletét miközben tőle is érdekes információkat kaptam. Megtudtam, hogy apám piros esernyőjének nyelébe egy üreg van, melybe édesapám a fontos iratokat tárolta. Azt gondoltam magamban, hogy megvan az örökségem, de hol? Aztán jöttem rá, hogy az árverési jegyzőkönyvben, lehet, hogy van valami az ernyőről írva, de csak annyit találtam, hogy a fehér zsidó vette meg. Későbbi kutatásaim során gyámatyámtól megtudtam, hogy a fehér zsidó Müncz Jónás volt. Gyámatyám, Sztolarik sok értékeset mondott Münczel kapcsolatban, köztük azt is megtudtam, hogy Jónás Bábaszéken él. Hát azonnal oda indultam, de ott sajnos megtudtam bábaszék zsidóasszonyától, Rozáli asszonytól, hogy Jónás a férje nyomtalanul elveszett, s utolsó útja során az esernyőt vitte magával. Rozáli néni fiától is sok hasznos tudnivalót kaptam, s Móricztól még azt is megtudtam, hogy az esernyőt Glogován keressem tovább. Már indultam volna Glogovára, de hallottam, hogy a bábaszéki vendéglőbe kidoboltatásra került egy fülbevaló. Én ezt a fülbevalót véletlen meg is találtam, s már vittem is a városházába. Itt találkoztam veled először Veronka. Aznap éjjel mentünk át Mravucsánékhoz vacsorázni. Itt tudtam meg Szliminszkynétől, hogy az ernyőt, a legenda szerint Szent Péter tette maga fölé.

-De hisz az ernyő régi fanyelét Adameczné elégette!

-Tudom Veronka, de én az esernyő nélkül is szeretlek.


2015. febr. 15. 20:58
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem helyes.
2015. febr. 15. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)Helyesírási hiba nincs benne szerinted?
2015. febr. 15. 21:08
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia!

Összességében szerintem is rendben van, csak néhol nem stimmel:


"Egyik nap úgy éreztem sokra vittem életemet, de csak egy gondolat és egy másik lelkiállapotba estem át. " - Ennek a mondatnak így nem nagyon van értelme. Az első tagmondat még oké (...sokra vittem életemet), de a folytatás nem magyar mondat, azt szerintem fogalmazd át.


"...elhatároztam, hogy megkeresem örökségem mi hollétét." - ehelyett inkább: kiderítem örökségem hollétét/ felkutatom örökségemet. Olyan, hogy "mi hollétét" nincs.


Lehet esetleg szóismétlés miatt alakítani azon a két mondaton, hogy : "...kaptam a hírt,..." ill. "...érdekes információkat kaptam." Szerintem írhatod a második 'kaptam helyett', hogy "érdekes információkhoz jutottam"


"Hát azonnal oda indultam..." - Nosza, azonnal odaindultam (a 'hát' helyett)


Hirtelen ezek tűntek fel. :)

2015. febr. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!