2015. febr. 19. 21:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Tudjuk, hogy


sin^2(x)+cos^2(x)=1, ebből cos^2(x)=1-sin^2(x), ezt írjuk be cos^2(x) helyére:


2*(1-sin^2(x))=5*sin(x)-1 /zárójelbontás


2-2*sin^2(x)=5*sin(x)-1 /+2*sin^2(x); -2


0=2*sin^2(x)+5*sin(x)-3


Legyen sin(x)=z, ekkor az egyenlet:


0=2z^2+5z-3


Megoldóképlettel megoldjuk; z(1)=1/2, z(2)=-3


Mivel sin(x)=z volt eredetileg, ezért ezeket az egyenleteket meg kell oldanunk:


sin(x)=1/2, ennek a megoldása


x(1)=pí/6+k*2pí, ahol k tetszőleges egész

x(2)=5pí/6+k*2pí, ahol k tetszőleges egész


sin(x)=-3, ennek nincs megoldása, mivel a sin(x) függvény értékkészlete a [-1;1] intervallum, amiből a -3 kiesik.


Tehát csak azok a megoldások, amiket megadtunk.

2015. febr. 19. 22:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ment a zöld kéz :)))
2015. febr. 19. 22:19