Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szabályos hatszög alapú gúla...

Lineee kérdése:

Szabályos hatszög alapú gúla A=? V=?

Figyelt kérdés
Valaki letudná nekem írni a szabályos hatszög alapú gúla felszín és térfogat képletét, mert órán rosszul írtam le, és rosszul is tanultam meg...Szerdán TZ. S.O.S :-(!
2015. márc. 2. 17:37
 1/4 anonim ***** válasza:
Google a barátod;)
2015. márc. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezt komolyan be akarod magolni? Miért nem számolod ki, nem értem?


Térfogat = 1/3 * alapterület * a gúla magassága

V = 1/3 * T_a * m


Mivel a hatszög szabályos, szögei 120 fokosak. A körülírható köre középpontját(O) kössük össze az egyik csúcsával(P), majd ismét kössük össze O-t egy P melletti csúccsal Q-val. Ez a háromszög szabályos, OP és OQ is felezi a P-nél és Q-nál lévő 120 fokos szöget szimmetriai okokból. Tehát 6 db szabályos háromszögre bonthatjuk a szabályos hatszöget, az oldaluk legyen x. A szabályos háromszög területe: T_sz = gyök3/4 * x^2

Ezt 6-al szorozva megvan az alapterület, a magasság m, megvan a képlet.

A felszín:

A = A_alap + A_palást


Az hatszög a területét már tudjuk, csak a 6 oldalhoz tartozó háromszögek kellenek. A háromszög területe T_h = 1/2 * a * m(alap*magasság/2). Az alapot tudjuk, az x.

A magasságot ki tudjuk számolni a kettő Pitagorasz tétellel a gúla magasságából. Először O-ból állítsunk merőlegest a hatszög egyik oldalára, a metszéspont legyen M és legyen az egyik M melletti csúcs A. Ekkor OA = x és MA = x/2. Innen Pitagorasz tétellel megkapjuk az OM szakaszt. Az OM-ből és m-ből megkapjuk Pitagorasz tétellel a háromszög magasságát, onnan pedig a területét. Ez a terület * 6 + alapterület adja meg a felszínt. Azért nem számolom ki, hogy olvasd végig amit írtam.

2015. márc. 2. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm 2. :-)Így? A=2x6x a/négyzetxgyök3 per 4 + 6x a x am per2 :-)
2015. márc. 2. 18:46
 4/4 A kérdező kommentje:
*ma
2015. márc. 2. 18:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!