S. O. S! Egyenlőtlenségek?


[link]


Ezeknek hogyan nézne ki a levezetése?

Nagyon örülnék, ha valaki segítene, mert nem értem, anyukám pedig nem ér rá segíteni.


Köszönöm előre is!


2015. márc. 8. 20:34
 1/5 anonim ***** válasza:

b)


-3x^2 - 1 <= -4 / +1

-3x^2 <= -3 / :-3

x^2 <= 1

x <= √1


x1<= 1


Helyettesítük be 1-nél kisebb számot


0-1= -1 < -4


x2<=-1


-3*(-2)^2-1= -12 < -4


számegyenesen teli karika a 1-tól a - irányba megvastagítva

2015. márc. 8. 22:41
 2/5 A kérdező kommentje:

Óh, nagyon szépen köszönöm! :D

Az a) -ra lehetséges, hogy -1/7 a megoldás? :)

2015. márc. 8. 22:46
 3/5 bongolo ***** válasza:

Nagyon hasonlóan kell csinálni, mint ha egyenlet lenne, csak kicsit vigyázni kell.


a)

x - (x-1)/2 > (x-3)/4 - (x-2)/3

Mondjuk szorozzuk be 12-vel. Azért pont annyival, mert az a 2, 4 és 3 legkisebb közös többszöröse, vagyis ha azzal besorozzuk, eltűnik minden tört:

12x - 6(x-1) > 3(x-3) - 4(x-2)

12x - (6x-6) > (3x-9) - (4x-8)

Fel kell bontani a zárójeleket, és persze figyelünk az előjelekre:

12x - 6x + 6 > 3x - 9 - 4x + 8

Összevonjuk, amit lehet:

6x + 6 > -x - 1

x-et szabad hozzáadni mindkét oldalhoz:

7x + 6 > -1

6-ot levonni is szabad:

7x > -7

és 7-tel osztani is:

x > -1


kész. Ez nagyon egyszerű volt, remélem, neked is. A számegyenesen is ábrázold! Mivel nem lehet -1, csak nagyobb, ezért -1-nél kell egy üres karika, és tőle jobbra kell vastagon kihúzni a számegyenest.


b)

-3x² - 1 ≤ -4

szabad 1-et hozzáadni mindkét oldalhoz:

-3x² ≤ -3

mínusz 3-mal kellene osztani. Azzal már vigyázni kell: ha negatív számmal osztunk (vagy szorzunk), akkor megfordul az egyenlőtlenség iránya:

x² ≥ 1


Ezt pedig jól meg kell gondolni. ha x éppen 1, vagy éppen -1, akkor teljesül az egyenlőség. Ha pedig x nagyobb 1-nél, akkor az x² is nagyobb lesz. Ha meg x kisebb -1-nél (mondjuk -2), annak a négyzete megint nagyobb lesz +1-nél.


Vagyis a számegyenesen most +1-hez meg -1-hez is tömör karikát kell rajzolni, és az 1-től jobbra, valamint a -1-től balra kell kihúzni vastagon.


A megoldások:

x ≥ 1 vagy x ≤ -1

2015. márc. 8. 22:56
 4/5 anonim ***** válasza:

a)


12/12x - (6x-6)/12 > (3x-9)/12 - (4x-8)/12 /*12

12 - (6x-6) > 3x-9 - (4x-8)

18-6x > -x-1

19 > 5x

19/5 > x


Ellenőrés:

19/5- ((19/5)-1)/2 > ((19/5)-3)/4 - ((19/5)-2)/3


19/5- (14/5)/2 > (4/5)/4 - (9/5)/3


19/5- 14/10 > 4/20 - 9/15 / közös nevező


1140/300-230/300 > 15/300 - 20/300 /* 300


1140-230 > 15 - 20


910 > -5


ellenmondás

2015. márc. 8. 22:59
 5/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Még gyakorolgatom a módszert, de már értem :)

Köszönöm!

2015. márc. 8. 23:10