Mi a megoldása a Moór Ágnes féle Középiskolai Példatár 801. feladatának?


A feladat szövege: Egy 20 mm átmérőjű csőben 2 m/s sebességgel víz áramlik. A vizet fűtőolaj folyamatos elégetésével melegítjük. Az olaj fűtőértéke 40 000 kJ/kg a melegítés hatásfoka 80%, a víz fajlagos hőkapacitás (fajhője) kb. 4200 J/kg*K. Hány fokkal melegíthető fel a víz, ha óránként 5 kg olajat égetünk el?

A megoldás 16,908 °C.

Valaki le tudná nekem vezetni? Nagyon szépen megköszönném... :)



#Középiskolai Példatár #801. feladat megoldása
2015. márc. 10. 16:09
 1/2 bongolo ***** válasza:

Másodpercenként ennyi víz halad át:

A = r²π = 10²·π mm² = π/100 dm²

V = 20 dm · π/100 dm² = 0,628 dm³

Ennek a tömege 0,628 kg

Óránként 3600·0,628 kg víz folyik át.

m = 2261 kg


5 kg olaj hőenergiája 5·40000 kJ, aminek a 80%-a 4·40000 kJ

Q = 160000 kJ


A víz fajhője: c = 4,2 kJ/kg°C


Q = c·m·ΔT

ΔT = Q / (c·m) = 160000/(4,2·2261) = 16,849 °C

2015. márc. 10. 23:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2015. márc. 11. 06:50