Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 7. osztályos mondatelemzés,...

7. osztályos mondatelemzés, valaki leellenőrizné, hogy jól csináltam-e?

Figyelt kérdés

- Márványból volt a fal körülötte.

állítmány: volt

alany: fal

eredethatározó: márványból

helyhatározó: körülötte

- A könyvek közül nehéz választani.

állítmány: választani

alany: könyvek közül

módhatározó: nehéz

- Apróra vágjad az almát.

állítmány: vágjad

(alany: te)

tárgy: almát

eredményhatározó: apróra

- Karcsit betegé tette a gondolat.

állítmány: tette

alany: gondolat

tárgy: Karcsit

eredményhatározó: beteggé

- Ferit egyhangúlag megválasztották képviselővé.

állítmány: megválasztották

(alany: ők)

tárgy: Ferit

módhatározó: egyhangúlag

eredményhatározó: képviselővé



2015. márc. 14. 12:08
 1/5 anonim válasza:

Szerintem jó , csak ne hagyd ki a névelőket ( pl. a fal)

És a 2. mondatnál szerintem a nehéz a minőség jelző. De nem tudom pontosan.

2015. márc. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
40%

A névelőket természetesen ki kell hagynod, nem is értem, mit akart ezzel az első válaszoló.

2. mondat, meglepő fordulat: Mit állítok? Nehéz. Mi nehéz? Választani. Nem automatikus, hogy a cselekvés csak állítmány lehet. A főnévi igenév lehet alany is. A névszó (melléknév) meg állítmány. A "nehéz" nem lehet módhatározó, mert a módhatározó hogyan kérdésre felel, akkor az "nehezen" lenne. A "könyvek közül" sehogy nem alany. Ez a szókapcsolat végzi a cselekvést? Névutós főnév eleve nem lehet alany. Az alany mindig a ki, mi kérdésre felel. A "könyvek közül"-t állandó határozónak minősítem, mert a választani szó vonzata, állandó bővítménye: választani valamik közül.

2015. márc. 14. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, leginkább a másodiknak. :)
2015. márc. 14. 17:33
 4/5 anonim válasza:
Én azt mondom, hogy ne hagyd ki a névelőt, mert mi ebből most írtunk dolgozatot és nekem ezért levont jó pár pontot a tanár...de a többiben egyetértek a 2. válaszolóval.
2015. márc. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Szerintem ez mindenhol máshogy van. Pl. a könyvünk szerint a névelőket alá kell húzni, a tanár szerint nem. :)
2015. márc. 16. 20:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!