Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Koordinátageometriában tudnáto...

Koordinátageometriában tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Pár hét múlva érettségi, és egy dolgot nem értek a koordinátageometriában.


Vegyük például a 2007 májusi középsuintű matek érettségi 16-os feladatát:

a) Ábrázolja koordináta-rendszerben az e egyenest, melynek egyenlete

4x + 3y = -11.


A feladat többi része világos, csak ezzel az a) résszel állok hadilábon.

Hogyan lehet pontosan ábrázolni? A meredekség meghatározása nem jelent gondot számomra, csak az okoz problémát, hogy nem találok egy olyan fix pontot, amelynek a koordinátái egész számok (mert ha találok egy ilyet, akkor az ábrázolás sem okoz gondot).


Addig eljutottam, hogy:

x = -(11/4)-3y

de ezt így tört formában elég nehézkes pontosan ábrázolni.


A segítséget előre is köszönöm!



2015. márc. 22. 16:12
 1/9 A kérdező kommentje:

Hopp, elírtam, az jött ki nekem, hogy:

x = -(11/4)-(3/4)y

2015. márc. 22. 16:17
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem érthető, hogy miért az y-t fejezted ki. Így érdemesebb:

[link]

Hasonló feladatokat innen is gyakorolhatsz:

[link]

2015. márc. 22. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Helyesen:"miért az x-et fejezted ki?"
2015. márc. 22. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ez valami mágikus tévhit az iskolások körében, hogy a matematikában folyton egész számoknak kell kijönni. Miért, hogy ábrázolod a sinusfüggvényt, amelynek a zérushelyei a pi többszöröseinél vannak?

Ha nincs egész szám, akkor a törteket ábrázoljuk. Ha nem lehet pontosan, akkor közelítőleg. Minden csak közelítés kérdése. Az egész számoknál se leszel pontos, létezik az a nagyító, ami alatt nem megy át a rácsponton a vonalad, ami különben is inkább sáv, mint egyenes.


De az egyenesekről nyilván tudod, hogy amelyik nem párhuzamos az y tengellyel a síkban, az egy elsőfokú függvény képe, és a függvényeket úgy ábrázoljuk legkönnyebben, ha az y-t fejezzük ki a képletből.

2015. márc. 22. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Bellabás V. Levente ***** válasza:

"De az egyenesekről nyilván tudod, hogy amelyik nem párhuzamos az y tengellyel a síkban, az egy elsőfokú függvény képe..."

Ez így pontatlan, hiszen a konstans függvény nem párhuzamos az y tengellyel, és mégsem elsőfokú függvény, hanem nulla fokszámú!

2015. márc. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Bellabás V. Levente ***** válasza:

Az adott feladatban teljesen mindegy, hogy melyik változót fejezed ki!

Itt egyébkén még kifejezni sem kell, hiszen lineáris függvényről lévén szó, ezért két pontjával ábrázolható.

4X + 3Y = -11 A(-2 ; -1) és a másik pont: B(1 ; -5)

A-t és B-t összekötöd vonalzóval, persze csak akkor, ha az értelmezési tartomány ezt "megengedi"!

2015. márc. 22. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Igazad van, lineárist akartam írni.
2015. márc. 22. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon h
2015. márc. 23. 18:47
 9/9 A kérdező kommentje:
Elnézést.. Szóval: Mindenkinek nagyon hálás vagyok a segítségért! :)
2015. márc. 23. 18:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!