Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyenlet az ismeretlen tört-...

Egyenlet az ismeretlen tört- és egészrészével. Segítene valaki megoldani?

Figyelt kérdés
Hány valós gyöke van a 19[x]+99{x}=2000! egyenletnek?(Az egyenletben [x] az x egészrészét, {x} az x törtrészét, 2000! pedig a pozitív egész számok szorzatát jelöli 1-től 2000-ig.)

2015. ápr. 2. 14:49
 1/3 Bellabás V. Levente ***** válasza:

x törtrésze csak racionális lehet, hiszen irracionális szám egész számmal vett szorzatai, összegei nem adhatnak eredményül egész számot!

Alakítsuk át az egyenletet: 19[x]=2000!-99{x}

A baloldalon 19-cel osztható egész szám áll, míg a jobb oldalon 2000! szintén osztható 19-cel, tehát 99{x}-nek is oszthatónak kell lennie 19-cel. Mivel 19 prím és nem osztója 99-nek, ezért {x}-nek kell, hogy osztója legyen. Ebből következik, hogy a racionális tört számlálója 19k alakú, ahol k= 0, 1, 2...

Másrészt x törtrészének nevezője csak olyan pozitív egész lehet, amely osztója 99-nek, azaz 3, 9, 11, 33, vagy 99. De 3, 9 és 11 nem lehet, hiszen a számláló 19 többszöröse, és a törtrésznek 1-nél kisebbnek kell lennie, tehát a nevező csak 33 vagy 99 lehet.

Így a törtrész értékei: 0, 19/99, 38/99, 19/33, 76/99 és 95/99.

Ezekkel x egész része már kifejezhető!

[x]= (2000!-99{x})/19

Tehát (ha jól számolom :-)hat különböző valós megoldás van.

2015. ápr. 4. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget és a megoldást, amelynek gondolatmenetét megértettem, de önmagamtól soha nem jöttem volna rá.Sokat tanultam belőle!


Üdvözlettel, Lowercase

2015. ápr. 4. 19:32
 3/3 Bellabás V. Levente ***** válasza:

Örülök, hogy segíthettem, és biztos vagyok benne, hogy menni fog a matematikai gondolkodásmód elsajátítása, csak idő és gyakorlás kérdése az egész. Én van amikor napokig, hetekig töprengek valamilyen problémán, míg rájövök a megoldásra, vagy nem :-). Az élet akkor sem áll meg!

A matematika és a fizika számomra a két legszebb tudományterület, mondhatom, hogy az életformám!

Sok sikert!

Tisztelettel üdvözöllek!

2015. ápr. 4. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!