Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Biológiában, GENETIKÁBAN,...

Whatshername kérdése:

Biológiában, GENETIKÁBAN, segítene valaki?

Figyelt kérdés

Ha valaki kicsit részletesebben levezetné, elmagyarázná, megköszönném!!

A feladat: [link]


(a fehér foltokat nem kell figyelembe venni, csak próbáltam számolni, de kihibajavítóztam)



2015. ápr. 7. 12:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A karika a nő, a négyzet a férfi, ugye?:)


1. Milyen kromoszómán található?

Mik a lehetőségek? Egy betegség öröklődhet autoszomálisan, azaz testi kromoszómán, vagy nemhez kötötten, tehát az X vagy Y kromoszómán.

Ha x-hez kötött recesszív lenne a betegség, akkor

egészséges szülők esetén csak fiú gyermekük lehetne beteg, lány nem. Hiszen ahhoz a lánynak két hibás gént kellene örökölnie, egyet az apjától, egyet az anyjától. Ha az apja hordozna egy defektes X kromoszómát, akkor ő maga is beteg lenne. Tehát ezt az esetet ki is zárhatjuk.


Lehetne X-hez kötött domináns? Ez alapból elég ritka, szerintem gimiben elő sem szokott jönni ilyen eset. De ha eljátszunk a gondolattal, akkor is kizárhatjuk, hiszen ilyen esetben a beteg ember egyik szülőjének is betegnek kellene lennie.


Y-hoz kötött? Ilyen esetben csak férfi lehetne beteg.


Autoszomális domináns? Ilyen esetben beteg gyerek megint csak legalább egy beteg szülőtől születhetne, hiszen legalább az egyik oldalról örökölnie kell a domináns hibás gént. De ha az megvan a szülőben, akkor a domináns jelleg miatt ő is biztosan beteg.


Autoszomális recesszív? Kizárásos alapon ennek kell lennie:) De stimmel is:

A II./3. ember genotípusa ff, a szülőké Ff. III/2.-nél ugyanez:)


Ugyanezt kell végigzongorázni a második ábránál is.

2015. ápr. 7. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:

Az első válaszoló szépen megválaszolta a kérdést, de egy hiba csúszott bele.

"Autoszomális domináns? [...] De ha az megvan a szülőben, akkor a domináns jelleg miatt ő is biztosan beteg."

Domináns rendellenesség esetén akkor is születhet egészséges gyermek, ha mindkét szülő beteg (és a mutációtól is eltekintünk), hiszen a beteg szülők lehetnek heterozigóták is. Az általad írt eset csak akkor igaz, ha a beteg szülő homozigóta domináns.

2015. ápr. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Félreértettük egymást:)

Én a gyerek szempontjából néztem. Ha van egy beteg gyerek, valakitől örökölnie kellett a hibás gént. Vagy az anyjától, vagy az apjától. De ha az egyik szülőben megvan a hibás gén, akkor az a szülő is beteg lesz, hiszen domináns a jelleg.

Nem azt cáfoltam, hogy két beteg embernek lehet egészséges utódja! Hanem azt mondtam, hogy beteg gyerek nem születhet két egészséges szülőtől!

Remélem így érthető és helyes:)

2015. ápr. 7. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 sadam87 ***** válasza:
Valóban félreértettem a mondatod, valamiért meg voltam győződve róla, hogy az "ő" a gyerekre vonatkozik. :) Így természetesen teljesen rendben van, az előző hozzászólásom tárgytalan, elnézést a félre magyarázásért.
2015. ápr. 7. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
:)
2015. ápr. 7. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeket! :)
2015. ápr. 8. 13:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!