Hogyan kell megoldani ezt a két feladatot?


1. Egy 3,5 m hosszú létrát 2,8 m magas falhoz támasztunk.

a, Milyen távolságtól van a létra alja a faltól?

b, Hány fokos szöget zár be a létra a (vízszintes) talajjal?


2. Egy 2,4 méter hosszú kétágú létrát szétnyitnak úgy, hogy a két ága 36 fokos szöget zár be egymással.

a, Milyen távolságra van egymástól a létra két ágának az alja?

b, Milyen magas így a létra?


2015. ápr. 11. 19:50
 1/3 anonim ***** válasza:

1.a) Pithagorasz:

3,5^2=2,8^2+x^2, amiből x=2,1m

1.b)

sin(a)=2,8/3,5=0,8 amiből a=53,13° (számológépen 0.8 2ndf sin)

Csinálhatod x=2,1m ismeretében cos-szal és tg-sel is, de ha nem lenne ilyen szép az eredmény x-re, nem javaslom, mert elkezded halmozni a kerekítési hibákat...


2.a) ez egyenlő szárú háromszög, amit felbonthatsz két 2,4m átfogójú derékszögűre, melynek egyik szöge 36/2=18° (a másik szükségszerűen 90-18=72, ha más feladatban kellene...)

a lábak távolságának fele legyen y! Ezzel

sin(18°)=y/2,4 => y=2,4*sin(18°)=0,74m,

tehát a lábak 2*y=1,48m-re vannak.

2.b) ugyanez cos-szal:

cos(18°)=h/2,4 => h=2,4*cos(18°)=2,28m

2015. ápr. 11. 22:49
 2/3 anonim ***** válasza:

1.

a) Mivel feltételezzük, hogy a fal merőleges a földdel, így kapsz egy derékszögű háromszöget, ahol a létra az átfogó, a fal pedig az egyik befogó. Legegyszerűbb Pitagorasz-tétellel kiszámolni.


b) Derékszögű háromszögben ismered minden oldalt... bármelyik szögfüggvény megteszi.


2.

a) Egy egyenlő szárú háromszög van előtted, ha ezt két részre osztod, kapsz két olyan derékszögű háromszöget, aminek ismered az átfogóját (2,4 m) és az egyik szögüket (36/2= 18°). Ezután szinusszal ki tudod számolni a derékszögű háromszög azon oldalát, amelyik az egyenlő szárú alapjának a fele, azt pedig megszorzod kettővel.


b) A derékszögű háromszögnek megvan az átfogója és az egyik befogója, Pitagorasz tétellel kiszámolhatod.

2015. ápr. 11. 22:49
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm
2015. ápr. 11. 23:32