Tudok százalékot számítani, ezt mégsem értem. Egy boltban mindent 35%-al leértékeltek, ezzel 9100ft -ot spórolunk. Hány ft-ot fizetünk?


2015. máj. 1. 19:33
 1/7 anonim ***** válasza:

9100:35=260

260x100=26000


26000-9100= 16900


16900-at.

2015. máj. 1. 19:39
 2/7 anonim ***** válasza:

35:9100=100:x

100% = 26000 Ft

fizettünk 65%-ot = 16900 Ft.

2015. máj. 1. 19:42
 3/7 A kérdező kommentje:
Deggial!ez most olyan, mintha a 9100 ft lenne az érték, a 35% a százalékláb, és alapot keresünk? Ezt nem értem, hogy a 9100 mért az érték, amikor az engedmény. Midkettőtöknek köszönöm a választ.
2015. máj. 1. 19:49
 4/7 anonim ***** válasza:
9100 az 35 százalék kedvezmény. Ebből kijön a 100 százalék. De nem a száz százalékot fizeted, mert lejön belőle a 35 százalék kedvezmény.
2015. máj. 1. 19:51
 5/7 A kérdező kommentje:
ezek szerint mégsem tudok százalékot számolni, csak ha betudom valamelyik képletbe helyettesíteni a számokat.
2015. máj. 1. 20:00
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az osztás műveletet képzeld el ezzel a szóval, és mindig ezt használd: "minek a?"


Magyarázom:


200 forintos terméket leértékelnek 20%-kal. Ezt így számolod: 200 x 0,2 = 40

200-nak a 20%-a = 40 Ft


Most visszafelé:


Leértékelték az árut 20 %-kal, így spóroltál 40 forintot. Először azt kell megnézned, mennyi volt az eredeti összeg? Ekkor kell használnod ezt a kérdést, amit írtam.


A 40 Ft "minek a" 20%-a? És ide helyettesíted be az osztás jelet a "minek a" helyére:

40 / 0,2 = 200 Ft.


Utána már csak le kell vonni a kedvezményt.


Akármilyen % van, az osztás mindig arányt jelent.


Ha 500 Ft 30%-os kedvezmény, akkor


500 Ft "minek a" 30%-a? 500 / 0,3 = (számold ki :)

2015. máj. 1. 20:00
 7/7 A kérdező kommentje:
Kár, hogy nem Te vagy a matektanárom!
2015. máj. 1. 20:11