Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a hangrendi és...

Mi a különbség a hangrendi és az ajakműködés szerinti illeszkedés között? Holnap dolgozat és nem értem. Valaki légyszi segítsen!

Figyelt kérdés
2015. máj. 6. 19:34
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Valakii!
2015. máj. 6. 19:45
 2/12 anonim válasza:
Nincs tankönyved?
2015. máj. 6. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
De van, de amit ott írnak, nem értem, és amikor vettük hiányoztam.
2015. máj. 6. 20:34
 4/12 anonim válasza:
ja hat akkor nem tudom én csak hatodikos vagyok
2015. máj. 6. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
hát az kellemetlen :D
2015. máj. 6. 21:00
 6/12 anonim ***** válasza:
Ajakműködés szerinti a magas hangrenden belül az e és az ő: Ha a magas hangrendű szótő utolsó magánhangzója ajakkerekítéses (ö,ü), akkor az ajakkerekítéses toldalékot kapcsoljuk a szótőhöz (tükörhöz), ha ajakréses (i, e, é), akkor a toldalékban is ajakréses a magánhangzó (képhez). Csak néhány toldaléknak van három alakja (-on,-en,-ön, -hoz,-hez,-höz), a legtöbb csak hangrend szerint illeszkedik (pl -ból-ből, -nak,-nek,-tól,-től).
2015. máj. 6. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó, nagyon szépen köszönöm!!! :)
2015. máj. 6. 22:26
 8/12 A kérdező kommentje:
és akkor a földben az hangrendi illeszkedés, de a nyílhoz az ajakműködés szerinti?
2015. máj. 6. 22:34
 9/12 A kérdező kommentje:
arra lehet alapozni, hogy a háromalakú toldalékos szavak mindig ajakműködés szerinti, aminek meg nem 3alakú, az meg hangrendi? :D
2015. máj. 6. 22:37
 10/12 anonim ***** válasza:
Hát a nyílhoz az pont kivétel, mivel az i magas, a toldalék meg mély. Ennek az a valószínű magyarázata, hogy a régi magyar nyelvben volt egy mély hangrendű i szerű hang, ami már eltűnt, de a toldalék maradt. Van még egy pár ilyen szó, pl a hídhoz, hídon, szemben más i-t tartalmazó szavakkal, mint pl vízhez, vízen.
2015. máj. 6. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!