Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Surgos! Egy mertan feladatra...

Surgos! Egy mertan feladatra kernek szepen segitseget! Segittek?

Figyelt kérdés
Egy körcikkből amelynek sugara 15 cm es terulete 120 TT (pi) cm^2, kupot keszitunk. A kupot elmetszuk egy, az alappal parhuzamos sikkal a magassag 2/3-nal, az alaptol szamitva.Hatarozzatok meg:1) a kup terfogatat; 2) a keletkezett csonka kup oldalfelszinet; 3) Az alaptol szamitva a magassag hányadánál kell elmetszuk a kupot egy, az alappal parhuzamos sikkal ugy, hogy a keletkezett csonka kup palastfelszine 8-szor nagyobb legyen mint a keletkezett kis kup palastfelszine? :) nagyon hosszu, tudom. De nem tudom megoldani ezert kernek szepen segitseget.
2015. máj. 7. 16:44
 1/1 anonim ***** válasza:

Megpróbállak elindítani, az 1. feladatot megcsinálom neked:

A körcikk területéből és a sugarából meg kéne határozni, hogy ennek a körcikknek mekkora az ívhossza (hiszen ekkora lesz az alapkörének kerülete). A függvénytáblás képletek is segítenek, én egyenes arányossággal számoltam, a biztonság kedvéért kiszámoltam a körcikk középponti szögét is, ez 192 foknak adódott.

Ebből a körív hossza 16*pi-nek adódott. Ebből már ki tudjuk számolni a kúp alapkörének sugarát: 16pi=2*r*pi, amiből r=8 cm. Ezek után egy Pitagorasz-tétellel kiszámolod a kúp magasságát, megvan az alapkör sugara, valamint az alkotó (ez a körcikk sugara, a 15 cm). A magasság kerekítve 12,7 cm. Ebből már ki tudjuk számolni a kúp térfogatát az r^2*pi*m / 3 képlettel : 851,2 köbcentiméter. Ezek után próbálj meg a hasonlósággal foglalkozni, a 2. feladat segíteni fog a 3.-ban.

2015. máj. 11. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!