Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szóelemekre bontanátok nekem...

Szóelemekre bontanátok nekem a következő szavakat?

Figyelt kérdés

1.Megrendezésre

2.Levélszekrényetekbe

3.Határában



2015. máj. 14. 19:05
 1/3 anonim ***** válasza:

szótő: rend, e: kötőhang, -z: igeképző, meg: igekötő, -és: főnévképző, -re: határozórag

szótő: levél és szekrény: összetett szó, -e: kötőhang, -tek: birtokos személyjel, -be: határozórag

szótő: határ, -a: birtokos személyjel, -ban: határozórag

Ez annyira egyszerű feladat, hogy - pláne, ha vennéd a fáradságot, hogy elolvasd a toldalékokat a könyvedben, de részben anélkül is - hogy szégyen itt megkérdezni!

2015. máj. 14. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Tudom, hogy szégyen, féltem is kiírni, főleg azért, mert elég jó vagyok nyelvtanból. Ez az egy dolog az, ami évek óta kifog rajtam. Hogy miért, azt nem tudom. :D

Még egyszer is köszönöm :)

2015. máj. 14. 21:23
 3/3 anonim ***** válasza:

Fel kell ismerni a szótövet, ez tiszta sor, esetleg ha ige, akkor lehet előtte igekötő is, a toldalékok pedig

képző: ez sokszor szófajváltó pl főnevet képez igéből: ásás, segítség, és sok más kombináció, ha nem szófajváltó, akkor lehet gyakorító ige képzője pl nézeget vagy ható ige képzője pl adhat vagy műveltető: léptet.

A jel lehet birtokos személyjel, valakinek a valamije könyvem, könyved, könyve, könyvünk, könyvetek, könyvük, plusz idetartozik a birtoktöbbesítő jel: az -i: könyvei. Jele van a többes számnak: a -k, és a melléknév középfoknak: -bb, valamint a felszólítő és feltételes módnak: adj, adna.

A ragok lehetnek tárgyrag:-t, határozórag:-ban,-ben,-ból,-ből,-ról,-ről, -hoz,-hez,-höz stb.

2015. máj. 14. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!