Diff. Egyenlet, ezt mégis hogyan?


Az alábbi differenciál egyenlethez hozzá se tudok nyúlni, pedig elég sok fajta, jellegűt láttam, már de erre semelyik "algoritmust" nem tudtam ráhúzni.


y' = (x+2y)/(3y-2x)


Tudnátok benne segíteni, le tudnátok vezetni? Előre is köszönöm a segítségeteket! :)



2015. máj. 24. 18:26
 1/8 anonim ***** válasza:
13%

Szorozz be (3y-2x) -szel, majd vonj le 2y-t.

Ekkor: 3y^2=3x, tehát : y^2=x

2015. máj. 24. 19:12
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Előbbi válasz nagyon bizarr és nem jó. Hová tűnt az y'?

Az y=xt helyettesítés célravezetőbbnek tűnik. Folyt. köv. Sz. Gy.

2015. máj. 24. 19:28
 3/8 anonim ***** válasza:
20%
2-es: y'=y
2015. máj. 24. 19:36
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha a jobb oldalon egyszerűsítesz x-szel:


y' = (1+2y/x)/(3y/x-2)


ez pedig a tipikus


y' = f(y/x)


egyenlet


itt pedig a t = y/x helyettesítés szokott működni, és szétválaszthatóak lesznek a változók...


y = tx --> y' = t+x*dt/dx


és ezzel szétválasztható változójú lesz...

2015. máj. 24. 19:44
 5/8 anonim ***** válasza:

3-as:


az y'=y csak y=c*e^x esetben igaz, ezt pedig előre nem tudjuk, és ez esetben nem is teljesíti a diff. egyenletet.


(Gyanítom, nem tudod, mi az a diff.egyenlet...)

2015. máj. 24. 20:05
 6/8 anonim ***** válasza:

Tehát t=y/x helyettesítés után: y'=dy/dx=t+x*dt/dx.

Továbbá y' = (1+2y/x)/(3y/x-2) = (1+2t)/(3t-2)

x*dt/dx=(2t+1)/(3t-2)-t=(1+4t-3t^2)/(3t-2)


(3t-2)dt/(1+4t-3t^2)=dx/x után jöhet az integráció.


- LN(3·t^2 - 4·t - 1)/2 = LN(x) + c

x = e^(-c)/sqrt(3·t^2 - 4·t - 1)


Visszahelyettesítve y-ont és y-ra megoldva


Két megoldás adódik:


y=e^(-c)·sqrt(7·x^2·e^(2·c) + 3)/3 + 2·x/3


y=-e^(-c)·sqrt(7·x^2·e^(2·c) + 3)/3 + 2·x/3


Mindkét függv. kielégíti az eredeti de-et. Sz. Gy.

2015. máj. 24. 20:37
 7/8 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű ez a példa, kapásból tudnék mondani 5-6 féle megoldást rá.

Az egyik, amit már említettek, ez egy ún. homogén egyenlet, azaz a t=y/x vagy a t=x/y helyettesítés szeparábilis egyenletbe viszi át, ez igazolható.


Egy másik megoldási lehetőség, igen könnyen egzakt diffegyenletté alakítható, uis. nem túl nehéz Euler-féle multiplikátort találni.


Még van több módszer is , de kevés az időm.

2015. máj. 25. 01:25
 8/8 tatyesz ***** válasza:

Igen, egzakttá is lehet alakítani.


dy/dx = (x+2y)/(3y-2x)


(3y-2x)dy = (x+2y)dx


(x+2y)dx + (2x-3y)dy = 0


Ez pedig egzakt.

2015. máj. 25. 10:08