Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan alkot képet a diavetítő?

Hogyan alkot képet a diavetítő?

Figyelt kérdés

Kép: [link]

Ez alapján a kép alapján kell elmagyaráznom, hogy hogyan alkot képet a diavetítő. Felelés

Köszönöm a segítséget!



2015. máj. 25. 11:25
 1/5 anonim ***** válasza:
Fordított állású,nagyított.
2015. máj. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2015. máj. 25. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Kvadrát válasza:

Ez sajnos egy elég buta rajz, és hibás. Esetleg ezt is bele lehet venni a felelésedbe. A fényforrás mögötti homorú tükörnek a kép szerint az lenne a feladata, hogy az izzószálról érkező fényt visszafókuszálja az izzószálra, és a mese szerint az hozzáadódva az izzószálról a másik irányba kiinduló fényhez, biztosítsa a fényforrást. Én ilyet még életemben nem láttam. Ettől az izzószál szerintem rövid idő alatt túlhevülne és elpattanna.


Ezzel szemben a homorú tükör célja az szokott lenni, hogy az izzóról érkező fényt széles nyalábban verje vissza. Ha az izzószál a tükör fókuszpontjában van, akkor a nyaláb párhuzamos lesz, vagyis minden fénysugár párhuzamos lesz a tükör optikai tengelyével. Ezért az első lencsére nem nagyon lenne szükség.


A második lencse állítólag azért van, hogy fókuszált fénnyel világítsa át a diát. A diafilm rosszul tűri a meleget, ezért kizárt, hogy az eleve elég forró lámpafényt még tömörítsék is. Ehelyett a dián párhuzamos fénynyalábot szoktak átengedni, ami lényegében annyit jelent, hogy mindössze átvilágítják a diakockát.


A rajz szerint a dián áthatoló fény egy lencse közepében fókuszálódik. Egy lencse ettől a hőtől úgy eldurranna, mint a sicc.


A rajz szerint egyébként ez az utolsó lencse semmilyen szerepet nem játszik a képalkotásban, a helyén lehetne egy átlyukasztott lemez is, mint a camera obscurában. És a kép szerint az ernyő távolsága szabadon választható, mert az elmozdításával bárhol megkapom a diakép távolsággal arányos képét.


Nos, ez az egész egy marhaság. Esetleg írd meg itt, hogy milyen tankönyvből származik ez az ábra.


Itt egy másik ábra: [link] . Szerintem ezen nagyjából rendben vannak a dolgok, értelmes szerephez jutott a lencse is, és az a lehetőség is, hogy a lencse kis mozgatásával a kép élességét beállíthassuk. Valójában ettől a helyzettől kissé eltérve állítják fe a fényforrást, azért, hogy az izzó foglalata ne vessen árnyékot a diára, de ez most nem érdekes.

2015. máj. 25. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Bár a kérdésben linkelt kép nem pontos, de funkcionálisan helyes. A diavetítők belseje általában így néz ki. A hidegtükör és a kéttagú kondenzorlencse (néha közte egy plánparallel infraszűrővel) adja a megvilágító rendszert, melyben a vetítőlencse mezőlencseként van jelen, közel az izzószálról alkotott képhez, de természetesen nem pont ott, ahogy a rajzon. Ez a világítás arra jó, hogy a vetítőlencse még véletlenül se alkosson még közelítő képet sem az izzószálról a vászonra, viszont a lehető legtöbb fénysugár menjen át rajta. Ez a rensdzer így eléggé közel áll a Köhler-féle elvhez, miszerint a képalkotó és a megvilágító optikai rendszerek kölcsönösen olyan viszonyban legyenek, hogy az egyik apertúrasíkjai a másiknak kb. képsíkjai és fordítva.
2015. máj. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Kvadrát válasza:

Megtaláltam a kérdésben mutatott ábra eredetét. A Sulinet Tudásbázis honlapja az. [link] . Gratulálok. Elfogadom, hogy ilyen felépítésben is elkészíthető valóban jól funkcionáló diavetítő, de a vonalak alapján a rajz készítője nem érti az alkatrészek közötti kapcsolatot.


Nekem nem voltak ilyen flancos diavetítőim. Késő van már, ezért nem állok neki előásni az enyémet, de abban nincs ennyi cucc. Hiszen az alapelv mindössze annyi, hogy egy átvilágított dia képét egy nagyítólencsével a falra vetítjük, a tárgy kicsivel a fókuszon túl van, valós fordított kép, ennyi.

2015. máj. 26. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!