A tv-képcsőben az elektronokat 20 000 V feszültséggel gyorsítják. Az elektronnyaláb bejutva a sebességre merőleges, keresztirányú homogén mágneses térbe, úgy térül el, hogy egy 12 cm sugarú köríven halad. Mekkora az eltérítő mágneses indukció értéke?


ui.: Nincs könyvem,csak ilyen online anyagom,de tök kínai az egész. azért kérek segítséget. előre is köszi.



2015. máj. 26. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Ugye ha köríven halad, akkor hat rá egy centripetális erő, ami mágneses térben mozgó töltött részecske esetén kézenfekvő, hogy a Lorentz-erő:

m*acp = Fcp = FL = q*v*B.


A sebesség pedig a munkatételből és a gyorsító feszültségből jön ki, ugye

W = ΔE,

az elektromos tér által végzett munka

W = U*e,

és mivel kezdetben az elektron állónak tekinthető, ezért

ΔE = E1 – E0 = 1/2*m*v^2.


Ebből megvan a sebesség, a pálya sugara meg a körmozgásnál tanultak alapján a centripetális gyorsulással van összefüggésben, csak ki kell fejezni a dolgokat.


Az megy, vagy mutassam azt is?

2015. máj. 26. 17:52
 2/3 A kérdező kommentje:
Hát igazából megköszönném.Egy kollégám kért meg /most jár meló mellett érettségire/ ,hogy segítsek megcsinálni. Csak nincs se tankkönyv, se semmi. google-zni szoktam nagyrészt.
2015. máj. 26. 17:59
 3/3 anonim ***** válasza:

Ahogy a végeredményhez jutottam láttam, hogy menet közben a töltést e-vel és q-val is jelöltem. Ez a kettő egyenlő, mindkettő az elektron töltés, amit megtalálsz a Wikipédián, tehát e = q, és a továbbiakban egységesen csak az e-t fogom használni. Bocsánat!


Az acp = v^2/r, tehát az első egyenlet, amit felírtam (ugye Newton második törvénye, ha körmozgást végez a test):

m*v^2/r = e*v*B (= q*v*B),

ebből kifejezhetjük B-t, az ismeretlent:

B = m*v/(r*e),

csak most még az a baj, hogy nem tudjuk v-t. De arra írtam a munkatételt:

U*e = 1/2*m*v^2,

v^2 = 2*U*e/m,

v = gyök(2*U*e/m).

Ezt helyettesítve

B = m*gyök(2*U*e/m)/(r*e) = gyök(2*U*m/e)/r = …

és most már tényleg csak a számadatokat kell helyettesíteni.

2015. máj. 26. 18:23