Egy csomót gondolkodtam de nem igazán mennek ezek a kérdések! Arány, egyenes- és fordított arányosság, százalékszámítás?


1. Három testvér újságkihordást vállalt. Kati 5 alkalommal, Vali 4 alkalommal, Mari 6 alkalommal, hordta ki az újságokat. Munkàjukért 12000Ft-ot kaptak összesen. A kapott összeget a végzett munkájuk, arányában, osztották szét. Mennyi pénzt kaptak külön, külön?


2. A ruhagyárban 10920cm anyagból 42 darab ugyanolyan kabátot tudnak elkészíteni. Mennyi szövetre lenne szükség 35 darab ugyanilyen kabát elkészítéséhez?


3. A kukorica betakarításával 24 napszámos 3 nap alatt végezne. Hány nap alatt végezné el ugyanezt a munkát 8 napszámos? Hányan dolgoztak, ha 6 nap alatt fejezték be az azonos menyiségű tengeri betakarítást?


4. A cukorrépa tömegének 16%-a cukor. Mennyi cukrott tudnak előállítani 8 tonna cukorrépából?



2015. jún. 1. 11:51
 1/3 anonim válasza:

1:

12000 az egész nem ? 12000/(5+4+6) = 800 ft

5*800=4000ft

4*800=3200ft

6*800=4800ft


2:

10920 cm --> 42 db

x cm ---->35 db


(10920*35)/42=9100cm

de amúgy 10920/42=260cm egy kabát.. *35= 9100cm

2015. jún. 1. 12:17
 2/3 anonim válasza:

24 ember 3 nap

8 ember 9 nap


ugye 1/3 lett az emberek száma akkor 3 nappal fog nőni a napok száma, fordított arányosság..

2015. jún. 1. 12:19
 3/3 anonim válasza:

tömeg= 8 tonna az egész.

16% cukor


akkor ugye 8000kg répád van de ennek csak a 16% cukor a többi 84%nem az.


tehát: 8000*0,16 =1280 kg..


ugye 4000 a fele, ami 50%

2000 a 25%

25 fele 12,5% ami 1000kg ebből látod, hogy a 1280 reális érték.


de amúgy meg ha 8000 az egész osztom 100-al akkor

1/100-ada lesz 80kg ha ezt megszorzom 16-al ami a 16/100 -ad része akkor is 1280 at kapok.

2015. jún. 1. 12:23