Mi a megoldása és a megoldás menete ennek a szöveges feladatnak?


Illetve az egyenlete.


Két szám különbsége 138. Ha az első számból kivonunk, a másodikhoz hozzáadunk 15-öt, a különbség háromszorosa lesz az összegnek. Melyik ez a két szám?


Hogyan kell felírni?



2015. jún. 7. 17:53
 1/4 anonim ***** válasza:

X-Y=138

(X-15)-(X+15)= 3×A

(X-15)+(X+15)= A


Innentől kezdve pedig egy mezei 3 ismeretlenes egyenletrendszer, onnan is a könnyebb fajtából, nincs benne semmi ördöngösség.


X=138+Y

tehát

(138+Y+15)-(Y-15)= 3A

(138+Y+15)+(Y-15)= A

vagyis

168=3A

138+2Y=A

ebből következik, hogy A= 56 és Y= 41, X= 179

2015. jún. 7. 18:05
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha nem csesztem el
2015. jún. 7. 18:06
 3/4 anonim ***** válasza:

Kissé félreérthető a feladat szövege, én másként értelmeztem, mint az első válaszoló. Remélem a kérdező el tudja dönteni, melyik a helyes.


Legyen

x, y - a két szám


Az első feltétel:

x - y = 138


A különbség (az elsőből kivonva 15)

x - 15

Az összeg (a másodikhoz hozzáadva 15)

y + 15

Szerintem ezekre vonatkozik "a különbség háromszorosa lesz az összegnek." kijelentés

így a második feltétel:

x - 15 = 3(y + 15)

Rendezve

x - 3y = 60


Ezzel az egyenletrendszer

x - y = 138

x - 3y = 60


Az elsőből kivonva a másodikat

2y = 138 - 60 = 78

ebből

y = 78/2

y = 39


Az első feltételből

x = y + A

x = 39 + 138

x = 177


Tehát a megoldás

x = 177

y = 39

=====


Ellenőrzés (behelyettesítés az eredeti egyenletekbe (feltételekbe))

x - y = 177 - 39

x - y = 138


x - 15 = 3(y + 15)

177 - 15 = 3(39 + 15)

162 = 3*54

162 = 162


Úgy tűnik, rendben van.- :-)


DeeDee

**********

2015. jún. 7. 19:39
 4/4 anonim ***** válasza:
Való igaz, félreértettem, nem az én megoldásom a jó- és csak egy egyszerű ellenőrzés lett volna :D
2015. jún. 7. 20:14