Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nyelvtan Házi Segítség? 6....

Nyelvtan Házi Segítség? 6. osztályos nyelvtan feladat

Figyelt kérdés
Hogyan készítsem el írásban a hangalak és a jelentés kapcsolatáról szóló felelet tervét?

#nyelvtan #6. osztályos feladat
2015. szept. 12. 11:58
 1/1 anonim ***** válasza:

Offolok: Nem bántásból írom, igazán, de van külön kategória a házi feladatoknak. Most, hogy elkezdődött az iskola, megjelentek a házi feladatos kérdések a Tudományok kategóriában. Célszerű lenne az erre kijelölt kategóriát használni, mert ez eléggé megteríti a Tudományok kategóriát. Offolás vége.


Feleletet úgy kell megtervezni, hogy ismered az adott anyagot. Ebben nem fogok segíteni (mármint az anyag elmagyarázásában), erről információkat találsz a jegyzeteidben, nyelvtankönyvben, interneten, esetleg egyéb könyvekben. Fejben ki kell gondolnod egy vázlatot. Legyen a feleletnek bevezetése, legyen egy tárgyalás és legyen egy befejezés. Nagyjából úgy, mint egy rendes fogalmazásnál.

Nem tudom, mennyi időd van rá, bevezetésben röviden ismerteted, hogy miről fogsz majd beszélni. Miben különleges esetleg a téma. Ez ne legyen több pár mondatnál.

A tárgyalásban, vagyis az előadás lényegi részében (nem tudom, ez hogy hívják egyébként, ha szóbeli dologról van szó), szépen ecseteled a témát. Igazából ehhez kell az írásbeli terv.

Szóval miután az anyagot elolvastad, és szépen magadban rendszerezted, összeszeded a főbb vázlatpontokat, amiről beszélni fogsz. Ezeket külön leírod magadnak. Egy jó felelet világosan elkülöníthető "fejezetekre" osztható (nem ez a jó kifejezés rá, de így érthető). Utána szépen a főbb fejezeteket elkezded kibontani, és kidolgozni. Ha minden jól megy már össze is áll a felelet.

Milyen egy jó vázlat? Ha feleléshez használod, akkor mindenképpen törekedj arra, hogy ne írj kerek mondatokat. Legyen minél inkább vázlatosabb. Minden egyes lényegi mondatot válassz el egymástól. A kulcsszavakat külön jelöléssel emeld ki. Amikor előadunk, akkor a kulcsszavakra kell támaszkodni. Vagyis nem nézheted állandóan a papírt, de egy-egy kulcsszó segítségével már meg tudod alkotni a mondatokat. Erre kell törekedni.

Előadás előtt érdemes begyakorolni, és otthon legalább 2-3x próbaelőadást tartani, hogy könnyebben menjen. Elsőre még valószínűleg nézni kell a papírt, másodjára már csak néha, harmadjára pedig elég lesz rápillantani a kulcsszavakra. Tehát ismerned kell az előadásod, anélkül nem tudsz kiállni.

Befejezésként pedig valami összegzést kell mondanod az addigiakról. Ez is csak pár mondat legyen, nem kell túlhúzni.

Tehát még egyszer összefoglalva: a vázlat legyen tagolt, lényegre törő, a vázlaton fel nem tüntetett információk legyenek a fejedben (tanuld meg), a kulcsszavakat emeld ki.

Remélem, tudtam segíteni.

2015. szept. 12. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!