Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mechanika I. -hez segítség!...

Mechanika I. -hez segítség! Hogyan lehet eldönteni h egy merev testre ható erők x-és-y komponensei pozitív (óramutató járásával ellentétes) vagy negatív (óramutató járásával megegyező) irányba forgatnak?

Figyelt kérdés
Hogyan kell lerögzíteni az erőket? Mert ha balra vagy jobbra kezdjük el forgatni pl az x komponenst ugyan oda juthatunk csak az egyik kerülő lesz. Valaki akinek van ilyen órája az egyetemen és már felsőbb éves segítene nekem? Írhattok privát üzeneteket is nyugodtan a témához! Segítsetek kérlek!:)
2015. szept. 12. 19:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mutass egy ábrát itt vagy priviben és segítek!
2015. szept. 12. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Bellabás V. Levente ***** válasza:

Általános esetben semmiféle pozitív meg negatív irányú forgatásról nincs értelme beszélni, hiszen a forgatónyomaték vektor a tér bármely irányában állhat.

Csak rögzített tengely körüli forgáskor beszélhetünk pozitív és negatív irányról, hiszen ekkor a nyomatékvektor tengelyre eső vetülete egy előjeles szám lesz. Az r, F, M vektorok ebben a sorrendben jobbsodrású rendszert alkotnak.

M = rxF

Az általad feltett kérdéssel az a baj, hogy a nyomaték kiszámításában az r helyvektor is szerepel, tehát e nélkül nem lehet forgatónyomatékot számolni!

2015. szept. 12. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Utolsó jól mondja M=rxF az összefüggés. Ha ezeket vektori alakban felírod, akkor kersztszorzásból kijön minden.


Namármost nekem van egy olyan érzésem, hogy a kérdező sokkal egyszerűbb helyzetben van, mert neki csak síkbeli feladatai vannak (a térbelit amúgy is nagyon kevés helyen tanítják).


Síkban, amint az könnyen belátható, a nyomatéknak csak z irányú komponense lesz, így elvileg nem is kell vektorokkal számolni.


Az előjelek ilyenkor meg ugyanúgy vannak, ahogy azt középiskolai fizikából megtanultad. Szoktak adni ilyen libikókás példát, meg egyoldalú/kétoldalú emelőkkel kapcsolato feladatokat.


Itt is ugyanúgy van minden, mint ott volt. Ha belinkelsz egy ábrát, akkor tényleg egyszerűbb lenne a dolog, mert nem is értem, mi okozhat ebbe nehézséget.


Ugye úgy kell mindig elképzelni, hogy adott a forgástengely, és az erő által, ha egy kis elmozdulást megengednénk akkor merre fordul a test (virtuális munka elve). Igazából mindegy, is h. merre, legyen ez az A-irány. Lesz pl. n db erőd, ami az A-irányba forgatja a testet. Meg lesz még k db erő, ami meg ellentétesen, azaz a B irányba forgat.

A nyomatékegyensúly feltétele pedig, hogy az A-irányú és B-irányú nyomatékok egyenlők, azaz MA=MB, vagy ha úgy tetszik:

sum(Mi)=MA-MB=0.

Persze még ugye lesz két egyenlet:

sum(Fx)=0.

sum(Fy)=0.


Síkban összesen ez a három egyenlet kell az egyensúlyhoz, merev test esetén. (Térben 6 egyenlet lenne, de azt már megbeszéltük, hogy neked az nem kell...).

2015. szept. 13. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
holnap felteszem a feladatom képét. köszönöm az eddigi válaszokat, számítok rátok holnap is!:)
2015. szept. 14. 00:51
 5/11 A kérdező kommentje:

Sikerült összetömörítenem a képeket és így már felbírom tölteni ide is.:)

[link]


[link]


Az első kép a szerkezeti ábra közelebbi képe, a másik a teljes feladat. Az origóra, A,B,C,D,E pontokra mért forgatónyomaték meghatározásában kellene segíteni.:)

2015. szept. 14. 10:45
 6/11 A kérdező kommentje:
Az erőknek az x és y komponensei nincsenek berajzolva ezt nézzétek el nekem.
2015. szept. 14. 10:48
 7/11 anonim ***** válasza:
Ó, hát ez egyszerű középiskolai példa, 9.osztály. Javaslom, hogy az erőket bontsd fel x és y komponensekre. Mi a próbléma?
2015. szept. 14. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
tudom hogy nem nehéz, csak nem tudom h pl a B pontra kifejtett forgatónyomaték kiszámításánál az F1x és az F1y pozitív vagy negatív irányba forgat és hogy azt hogyan lehet könnyen eldönteni?
2015. szept. 14. 14:37
 9/11 anonim ***** válasza:
Olvasd vissza a 3-as válaszom, abból egyértelmű.
2015. szept. 14. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Valaki leírni h melyik erő, melyik komponense merre forgat?
2015. szept. 15. 20:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!