Egy termék nettó termelői ára 1500 ft. Nagykereskedelmi vállalkozó 12 százalékos haszonkulccsal számol, kiskereskedelmi boltjában 15 százalékos haszonkulccsal számolMennyi a termék kis és nagyker ára, ha az áfa 20 százalék?

2015. okt. 24. 11:24
 1/3 anonim ***** válasza:
31%
Jesszus ezen mi nem megy? Csak 3 szorzás
2015. okt. 24. 12:01
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A százalék = század. Például, 12% = 12/100


① Ha a termék termelői ára 1500 Ft, akkor ez az alap, az egész, azaz a 100/100, vagyis 100%.

Ennek 1/100-a, azaz 1%-a: 1500 * 1/100 = 15.

12%-a az az 1%-nak a 12-szerese, azaz 12 * 15 = 180 Ft.

Tehát a nagykereskedelmi ára 1500 + 180 = 1680 Ft.


② Ha a termék nagykereskedői ára 1680 Ft, akkor ez az alap, az egész, azaz a 100/100, vagyis 100%.

Ennek 1/100-a, azaz 1%-a: 1680 * 1/100 = 16,80.

15%-a az az 1%-nak a 15-szöröse, azaz 15 * 16,80 = 252 Ft.

Tehát a kiskereskedelmi ára 1680 + 252 = 1932 Ft lenne, de van a forgalmi adó (ÁFA).


③ Ha a termék kiskereskedői ára 1932 Ft, akkor ez az alap, az egész, azaz a 100/100, vagyis 100%.

Ennek 1/100-a, azaz 1%-a: 1932 * 1/100 = 19,32.

20%-a az az 1%-nak a 20-szorosa, azaz 20 * 19,32 = 386,40 Ft.

Tehát a kiskereskedelmi ÁFÁ-s ára 1932 + 386,40 = 2318,40 Ft.


Gyakorlottabban így számolható: 1500 * 1,12 * 1,15 * 1,20 = 2318,40.

2015. okt. 24. 14:05
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2015. okt. 24. 15:06