Mi ennek a matek szöveges feladatnak a megoldása?


Eperpalántáink vannak.

Ha az összeset 3 sorba ültetjük 2 marad ki.

Ha 4 sorba 3 marad ki.

Ha pedig 5 sorba akkor 4 marad ki.

Hány palántánk van összesen?



2015. nov. 1. 19:12
 1/7 anonim ***** válasza:

3-mal osztva 1 maradékot ad

4-gyel osztva 1 maradékot ad

5-tel osztva 1 maradékot ad


3, 4 és 5 legkisebb közös többszöröse 60. Plusz egy az 61, tehát a legkisebb megoldás 61. De alapvetően nem lehet megmondani, hogy hány palánta van, mert 60*2+1=121 is jó, meg így tovább...


Nincs esetleg még egy plusz adat?

2015. nov. 1. 19:21
 2/7 anonim ***** válasza:

A palánták száma: X.

X/3 maradéka 2, X/4 maradéka 3, X/5 maradéka 4. Tehát ha 1-gyel több palánta lenne, akkor 3-mal, 4-gyel és 5-tel is osztható lenne X.


Ez pl. akor lehet, ha X=3*4*5-1=59, vagy X=3*4*5*k-1, ahol k=2,3..., azaz X=119, 179, ...

2015. nov. 1. 19:21
 3/7 anonim ***** válasza:
#1-es rosszul mondja azt, hogy 1-et hozzá kell adni, ekkor mindegyik esetben 1 maradna ki. Ki kell vonni 1-et.
2015. nov. 1. 19:22
 4/7 anonim ***** válasza:

Hát értelmezés kérdése.


Én a kimaradt-at úgy értelmeztem, hogy ennyivel van kevesebb az utolsó sorban, tehát hogy a sorban marad ki.


Ha úgy marad ki, hogy csak teljes sorok vannak és az "létszámon felüli" akkor neked van igazad.

2015. nov. 1. 19:24
 5/7 anonim ***** válasza:

119:5 = 23 a maradék 4.

Valamit elszámoltál, szerintem inkább az első a jó.

2015. nov. 1. 19:24
 6/7 A kérdező kommentje:
Lépésről lépésre le tudná írni valaki? :/
2015. nov. 1. 19:37
 7/7 anonim ***** válasza:

"Hát értelmezés kérdése.


Én a kimaradt-at úgy értelmeztem, hogy ennyivel van kevesebb az utolsó sorban, tehát hogy a sorban marad ki.


Ha úgy marad ki, hogy csak teljes sorok vannak és az "létszámon felüli" akkor neked van igazad."


Ez igaz, végül is valóban lehet így is értelmezni. Az eredeti feladatszöveg biztos pontosabban fogalmaz.


"Lépésről lépésre le tudná írni valaki? :/"


Mi az, amit nem értesz?

2015. nov. 1. 19:41