Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Megoldatánok nekem légyszives...

Megoldatánok nekem légyszives ezt a feladatot? Sürgősen kellene és még csak nem is értem, nemhogy meg tudnám csinálni.

Figyelt kérdés
A 2015 egy olyan négyjegyű szám, amelynek a számjegyeit, ha fordított sorrendben írjuk egymás után, akkor is valódi négyjegyű számot kapunk. Ha a nagyobb számból kivonjuk a kisebbet, akkor a különbségben szereplő számjegyek összege 18. Míra sok ilyen évszámot talált. Hány olyan évszám van még ebben az évszázadban, amelyre nem igaz mindkét feltétel egyidejű teljesülése?

2015. nov. 4. 18:00
 1/1 Pelenkásfiú ***** válasza:

Valódi négyjegyű számot csak akkor nem kapunk a megfordításkor, ha az eredeti szám 0-ra végződik.


Írjuk fel így a számot:

20XY. Ez nem más, mint 2000 + 0 + x * 10 + y

A fordítottja pedig YX02, ami y * 1000 + x * 100 + 0 * 10 + 2

Kivonva őket egymásból:

y * 1000 + x * 100 + 0 * 10 + 2 - (2000 + 0 + x * 10 + y) =

= 999y + 90x - 1998


Mivel a 999 osztható 9-el, az y bármilyen (egyjegyű) szám lehet, akkor is osztható lesz 9-el. A 90 szintén, és az 1998 is.


Tehát csak azokra a számokra nem teljesül mindkét állítás, amik 0-ra végződnek. 2100 is ehhez az évszázadhoz tartozik, a többit pedig meg tudod számolni.

2015. nov. 4. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!