Az őszi szünetben a tatai diákok egy része Párizsban járt. Többek között megnézték a Louvre udvarán található üvegpiramist, amelynek magassága 21,67 m, az alapját alkotó négyzet oldala 35,40 m hosszú!? A


Hány négyzetméter területű a piramis felülete, ha eltekintünk a bejárat „beszögellésétől”?


Dan Brown A Da Vinci-kód című könyvében, amely a Louvre-ban játszódik, a következő olvasható: „...a piramist, Mitterrand elnök kifejezett kívánságára, pontosan 666 üvegtáblából építették….”.


A Louvre múzeum tájékoztatása szerint a piramis összesen 673 üvegtáblából áll, 603 rombusz, és 70 háromszög alakú.

I. M. Pei tervezőirodája úgy nyilatkozott, hogy a piramisban lévő üveglapok száma 698.

Az ábra az üvegpiramis egyik oldalának a lefedését mutatja be.

b. Mekkora a rombusz alakú üvegtábla hegyesszöge? (5 pont)

c. Ha elfogadjuk a Louvre múzeum adatait, akkor körülbelül hány négyzetméternek adódik egy rombusz alakú üvegtábla területe?



2015. nov. 9. 18:59
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Azért jó lenne, ha gondolkoznál is, és ha már segítséget kérsz (bár nem is kértél, csak ideböfögtél egy feladatot), legalább ábrát csatolsz hozzá, amiről a feladat is ír...
2015. nov. 9. 20:35
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A gúlák felülete, általában, az alap és oldallapok területeinek összege. Itt csak oldallapok vannak, melyek egyenlőszárú háromszögek.

Egy-egy háromszög alapja az alapot alkotó négyzet egy-egy oldala, azaz 35,4 m hosszú.

A háromszög területének kiszámításához szükség van a magasságára. Ez, a gúla magasság-vonala, és a magasságvonal talppontjától az alaplap felezőpontjáig tartó egyenes-szakasz, derékszögű háromszöget alkot. A magasságvonal az egyik befogó: 21,67 m. A vízszintes egyenes-szakasz (35,4 m / 2 = ) 17,7 m. Pythagoras tételével az átfogót jelentő magasságvonal: √( 21,67² + 17,7²) = √(469,5889 + 313,29) = √(782,8789) ≈ 27,98 m.

Egy háromszög területe: 35,4 * 27,98 / 2 = 495,246 m².

Az alap négyoldalú, tehát 4 ilyen háromszög van. Együttes területük: 4 * 495,246 = 1980,984 m². Ez a piramis felülete.


Ábrát nem látok, így a további kérdéseket nem tudom megválaszolni.

2015. nov. 9. 20:56